Yaşamımızın Vazgeçilmezi; Elektrik

Basit Elektrik Devreleri

Yaşamımızı kolaylaştıran tüm elektrikli araçlarda, elektrik akımının sürekli geçmesini sağlayan düzeneğe elektrik devresi denir. Basit elektrik devresinin elemanları: güç kaynağı (pil, batarya, şehir cereyanı), bağlantı kablosu (iletken tel), anahtar ve ampuldür.

Devrelerdeki ampul parlaklığını araştırırken sonuçlarımızı değişken, (herhangi bir durumun, birden fazla değer alabilme özelliği) kavramı ile açıklarız. Araştırmada:

  • Sayısını, değerini istediğimiz gibi değiştirdiğimiz değişkene bağımsız değişken,
  • Bağımsız değişkene göre gözlenen değişkene bağımlı değişken,
  • Sayısı, değeri sabit tutulan değişkene kontrollü değişken denir.

Elektrik Düğmeleri = Devre Anahtarı

Televizyon, bilgisayar, el feneri ve çamaşır makinesini çalıştırmak için elektrik enerjisine ihtiyaç duyarız. Bu cihazlara elektriğin ulaşmasını, elektrik düğmeleri kontrol eder. Basit elektrik devresindeki anahtar ile elektrikli cihazların açma kapama düğmeleri aynı görevi yapar. Evimizdeki ampulü açmak isterken elektrik düğmesine basarız. Elektrik düğmesi ampul ile elektrik kaynağı arasındaki devreyi tamamlar ve ampul yanar. Televizyonu çalıştırırken de televizyonun fişini prize takarak elektriği kaynağına ulaştırırız. Fakat fişi prize takmak televizyonu çalıştırmaya yetmez. Televizyonunun açma kapama düğmesine basarak elektriğin, televizyonun içindeki devrelere ulaşmasını sağlarız.