Baş Ağrısı Nedenleri

Başımın Arkası Ağrıyor Neden?

Baş ağrısında arkadan enseden gelen baş ağrısı söz konusudur. Bu tip arkadan başlayan baş ağrısında, hasta kafanın arkasından başlayıp ön tarafına doğru geliyor ve gözüm çıkacak gibi oluyor dediğinde, bu tip ağrı daha çok migrendir. Çocuklarda çok görülmez, ancak 20 yaşından sonra daha çok rastlanmaktadır. Erişkinlerde ense bölgesinden başlayarak baş bölgesine kadar olan ağrılar migren belirtisi olabilir.

Peki neden erişkinlerde görülür bu ağrı?

Çünkü iş hayatıyla beraber, iş yüküyle beraber stres, diş sıkma artar; bu da artan kas spazmla beraber baş ağrısına neden olur. Erişkin yaşlarda migren ile gerilim baş ağrısı birlikte görülür. Çoğunlukla enseden başı ağrıyan hastalarda boynunun da sertleştiğini, ensenin de sertleşip kas katı olduğundan bahseder.

Enseden gelen baş ağrılarında migren olabilme ihtimali olmakla beraber, migren dışında enseden baş bölgesine uzanan ağrılar bazen tansiyon yüksekliğine bağlı olabilir. Bu tip arkadan gelen bir baş ağrısında sadece migren olarak düşünmemek lazım, tansiyonun yükselmesini de göz önünde bulundurmak lazım. Ancak burada şuna dikkat etmek lazım, bu tip arkadan gelen baş ağrısı, tansiyon kaynaklı ise bu ağrı arkadan öne doğru gelip göze vurmaz, daha çok arkada kalır ağrı. Arkada meydana gelen ağrılarda hastanın aklına boyun fıtığı da gelmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken husus, boyun fıtığı baş ağrısı yapmaz. Boyun fıtığı da baş ağrısı gibi bir sonuçtur, neden değildir.

Başımın Tepesi Ağrıyor, Neden?

Başımın tepesi ağrıyor diye gelen hastalarda herhangi bir durum söz konusu değildir. Çünkü burada ki durum bir gerilim baş ağrısıdır. Buradaki baş ağrısı başımızı gerer. Bu nedenle de bu tip ağrıya gerilim ağrısı denir. Burada hasta, kafasının sıkıştığını, tepesinin ateş aldığını, gerildiğini, tepesinin ağrıdığını söyler. Bu tip ağrılarda aşağıya doğru tüm saçlı deriyi gerer ve gerilme ağrı buradan kaynaklanır. Bu tip baş ağrıları yine dediğimiz gibi 20 li yaşlardan sonra strese bağlanır ve stresle birlikte artar. Özellikle son araştırmalarda diş sıkmaya bağlı olduğunu ve diş sıkmayla beraber kas spazmının etkisi söz konusu olduğu ortaya çıkmıştır. Tek taraflı bir baş ağrısı söz konusu ise temel nedeni migrendir.

Alın Bölgesinde Ağrı Neden Olur?

Alın bölgesindeki ağrıya, gerilim baş ağrısı, diş sıkmasına bağlı kas spazmı, migren, boğaz enfeksiyonları neden olabilir. Baş ağrıları genel de şakakta, alında ve ensede olur. Alında olan ağrılar, daha çok çocuklarda ve gençlerde görülür. Özellikle erişkin yaşlarda sadece alın bölgesinde meydana gelen ağrılarda, diş sıkmanın ve onunla beraber gelen kas spazmının etkisi büyüktür. Alın bölgelerinde sinüzitten dolayı meydana gelen ağrılar çok yoğun değildir. Çünkü sinüzitten kaynaklı ağrılar için o bölgede çok yoğun bir sinüs dolması yaşanması lazım. Bu da ancak soğuk algınlığında, grip olduğumuzda meydana gelir. Göz kasları da alın ağrılarının asıl nedeni değildir.

Bağ Ağrısı Göze Vurur mu?

Bazı baş ağrıları da göze vurabilir. Göze vuran ağrıların en başında migren gelmelidir. Çünkü migren göze ve şakak bölgesine daha çok vurur. Küme baş ağrıları da göze vurabilir ve özellikle tekrarlayan göz ağrılarına neden olabilir. Göze vuran ağrı söz konusu ise ilk akla gelen göze vuran migren ataklarıdır. Sonra aklımıza küme baş ağrıları ve göz tansiyonu hastalıkları gelmelidir.

Hamilelikte baş ağrısı neden olur?

Kadınlarda hamilelikten sonra ortaya çıkan baş ağrılarının en önemli nedeni hormonlardır. Hamilelikte vücutta dolgunluk artıyor, buna bağlı olarak da sinüzit veya migren gibi nedenlere bağlı, bağ ağrıları da artıyor. Hamilelikle beraber taşıdığımız ağırlık artınca kaslara vuruyor ve bu kaslar bağ ağrılarına neden olabiliyor. Hamilelikle beraber kan şekerindeki dalgalanmalarda baş ağrılarına yol açabiliyor. Kan şekerindeki dalgalanmaların en büyük nedenlerinden biri de yemek yeme alışkanlıklarının değişmesidir. Hamilelik öncesi çay, kahve sık tüketen biri hamilelikle beraber birden bu alışkanlığını keserse bu da kafein eksikliği neticesinde bağ ağrılarına neden olabilir. Hamilelik sırasında bağ ağrıları görülür. Bu normal bir durumdur. Progesteron ve Östrojen hormonlar, baş ağrılarına neden olabilir. Özellikle bilinmelidir ki daha önce baş ağrısı sorunu olmayan birinin bile hamilelik sırasında şiddetli baş ağrısı ile karşılaşabilir. Çoğu zaman baş ağrıları zararsız olmakla beraber yine rahatsız eden baş ağrılarında doktora başvurmakta fayda vardır.

Hamilelikte Baş Ağrılarını Önlemek?

Öncelikle hamilelik sırasında ortaya çıkan bir baş ağrısını önlemek için az yemek yiyerek kaş şekerini düzenlemektir. Hamilelik sırasında yeterli beslenmenin yanında, dinlenme ve hafif egzersiz de baş ağrılarının engellenmesinde etkili olacaktır. Gebelik baş ağrılarında erken müdahale etkilidir. Karanlık bir odada derin nefesler almak, baş ve omuz masajı yada ılık duş almakta baş ağrılarını geçirmek faydalıdır. Hamilelik sırasında baş ağrılarını tetikleyen yiyecekler de vardır. Bunlar arasında çikolata, peynir gibi içeriğinde koruyucu maddeler bulunan gıdalardır. Gebelik döneminde baş ağrılarında ilaç kullanmak kesinlikle doktor tavsiyesi ile olmalıdır.

Baş Ağrısı Tedavisi?

Baş ağrılarını tedavi etmeden önce doğru tanı koymak önemlidir. Özellikle çoğu baş ağrılarının altında bir temel yatmaz. Eğer çok nadir rastlanan ağır hastalık gruplarından ise örneğin beyin tümörü, benzeri bir enfeksiyon, damar tıkanıklığı gibi nedenlerden dolayı bir problem varsa onunla ilgili uzmanlar tarafından acil hastaneye yatırılır ve tedavi edilir. Ancak dediğimiz gibi çoğu baş ağrılarının altına bir temel yatmaz. Migren baş ağrısı, gerilim baş ağrısı, küme baş ağrısı ve benzeri baş ağrılarında en sık kullanılan yöntem ilaç tedavisidir. Burada başvurulan ilaç tedavisi 2 şekildedir. Meydana gelen ataklara uygulanan ilaç tedavisi yada atakların sıklığına göre uygulanan ilaç tedavisi. Ancak baş ağrılarında önemli olan baş ağrısının neden kaynaklandığını tespit edip uygun tedaviyi uygulamaktır.

Sağlık Ana Sayfa