Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş

Bebeklerde Ek Gıda

Bebeklerde ek gıdaya geçişte acele edilmemesini ve anne sütünden yeterli derecede besleniyor ise bebeğin ek gıdaya 6. aydan önce geçilmemesini öneriyorlar. Birincisi her şeyden önce sabırlı olacağız. 6 ayı beklemeden 4. aydan itibaren kilo aldırma derdi olmayacak. 6. aya kadar anne sütü yetmiyorsa eğer devam sütü ile takviye yapılmalıdır. İkincisi, bebeğin hazır olabilmesidir. Bebeğin oturabilmesi, kafasını tutabilmesi önemlidir. Çünkü bir şeyler yiyecek ve yutacak, çocuğun oturamaması yutkunma da zorluk çıkartabilir. Üçüncü olarak annenin hazır olmasıdır. Anne bebeğin ne kadar yediğinde doyduğunu bilmesi lazım. Kalkıp da 5 öğün yemeği bir sefer de yedirmemelidir. 6 aylık bir bebeğin 1-2 çorba kaşığı mamayla doyabileceğini, ek gıda verirken aşırıya kaçmaması gerektiğini bilmeli. Anne de çok fazla çevre baskısı oluyor, buna aldanıp uzmanların uyarılarından çok falanca çocuk şu kiloda, filanca çocuk şöyle yiyor duyup kendisi de aynı şekilde çocuğu beslemeye kalkıyor. Unutulmamalıdır ki her çocuk farklıdır. O halde hazırsak ek gıda geçiminde süreç nasıl işliyor ona bakalım;

6. aydan itibaren bebeklere ek gıda verilmeye başlanıyor. Tabii ki her bebek adaptasyon sağlayamıyor . Kimisi geçişte zorluk yaşamıyorken, kimi bebeklerde kusma, ishal, vücutta döküntü ve kabızlık gibi yan etkiler görülebiliyor. Burada 3 gün kuralı önemlidir. Bebeğimizde yeni bir gıdaya geçtiğimizde 3 gün boyunca aynı ek gıdayı verelim ki hangi yiyeceğe alerjisi var ise bu şekilde tedbir alalım.

Anne sütü ile ek gıda dağılımına bakacak olursak, ilk 6 ay sadece anne sütü; 6 ile 8 ay arasında bebeğimize %70 anne sütü, %30 ek gıda; 9. ay sonrası %60 anne sütü, %40 ek gıda; 1 yaş sonrası ise %50 anne sütü, %50 ek gıda verilmelidir.

Ek gıdaya geçişte nelerle başlayalım derseniz eğer, sebze ve tahıl ile başlamakta yarar vardır. Çünkü meyve ile başladığında sebze ve tahıla adaptasyonu zor oluyor. 6. ayda ek gıdaya başlayan bir anne özellikle mevsim sebzelerine dikkat etmelidir. Örneğin, İlkbahar mevsimine denk gelen bir anne bebeğine, taze kabak, bezelye, enginar, patates, havuç, elma yedirebilir. Yaza doğru ise kayısı, şeftali, taze fasulye yedirebilir. Sebzeleri buharda pişirip çatalla ezerek verebilir. Burada önemli olan, yavaş yavaş doğru zamanda vermek çok önemlidir. Özellikle meyve verirken suyunu sıkmak fayda getirmiyor. Çünkü meyve suyu çok fazla şeker içeriyor. Asıl lif barındıran kısmı posa olarak atılıyor. O yüzden meyveyi cam rende ile rendeleyip yada şeftali, erimiş kayısı gibi yumuşak bir yapı da ise çatal ile ezip verilebilir. Et de 8. aydan sonra öneriliyor. Yumurta ise 1 yaşından sonra tavsiye ediliyor. Alerjik etkiye sahiptir, o yüzden yumurtanın sarısı ile başlanmalıdır. Aile içinde de alerjik var mı bunlara da bakılması lazım.

 • Bal ve polen ürünleri ve süt 1 yaşından önce verilmemelidir. Pekmez 8. aydan sonra verilebilir. Hurmada aynı şekilde 8. aydan itibaren verilebilir.

Çocuğa Süt Ürünleri Ne Zaman Verilmeli?

Kimi uzmanlar, yoğurdun 6. aydan itibaren, kimi uzmanlar ise 8. aydan itibaren verilmesini öneriyor. Bu konuda araştırmalarıma göre genel kanı 8. aydan itibaren süt ürünlerini kullanacağını belirtiyor. Ancak süt 1 yaşından önce verilmemelidir. Burada akla gelen ilk soru süt ürünleri, sütten yapılmıyor mu? Evet, yapılıyor ancak mayalama gibi yapılan işlemlerden dolayı sütte, bebeğe verecek olan zarardaki yapıyı bozuyor. Kefir, yoğurt ve benzeri probiyotik ürünler 8. aydan itibaren verilmedir. Çünkü Probiyotik olmalarından dolayı bağırsak düzenlerinin oturmasını bekliyoruz. Yoğurdu çok erken verdiği için alerjiye neden olmuş çok anne var. O yüzden bu tip besinlerin zamanını beklemekte fayda var.

Bebek Diş Çıkarırken Neler Verilebilir?

Soğuk meyveyi fileye koyup eline verip kemirmesini sağlayabiliriz. Havuçları soğuk bir yerde tutup eline verdikten sonra onun kemirmesini yapabilir. Havuç kemirme kısmı anne kontrolünde olmalı.

Ek Gıdaya Geçişte Yapılan Hatalar

 1. Acele etmek,
 2. Porsiyon bilgisi yetersizliği,
 3. Yeter ki yesin,
 4. Pütürlü püre korkusu,
 5. 6. ayda sütü kesmek,
 6. Kilo aldıran tarifeler,
 7. Hazır ürünlere hızlıca geçiş,

Bebekler İçin Çorba

 • Yarım Patetes,
 • Yarım Havuç,
 • Yarım kabak,
 • 1 çorba kaşığı pirinç

Malzemeleri soyduktan sonra yıkayıp ardından küp küp doğrayıp pencereye ilave edin. 1 çorba kaşığı pirinci de yıkayıp pencereye ekliyoruz. Tencereye 3 su bardağı su koyuyoruz. Sebzeler yumuşayana kadar haşlıyoruz. Şimdi blenderdan geçiyoruz. Eğer taneli besin yemeğe başladıysa ezmeniz de yeterli olur. Güzelce blenderdan geçirdikten sonra üzerine bir miktar zeytinyağı ekleyeceğiz. Eğer yoğunluğu fazla olursa su ekleyerek açabilirsiniz. Ancak doyurucu olsun diye yoğun vermek daha iyidir.

Bebeklerde Beslenme

Ana Sayfa