Bebeklerde Emzirmeyi Bırakmak

Bebeklerde Emzirmeyi Bırakma

Öncelikle Bebeğinizde emzirmeyi bırakmak için kararlı olmanız lazım. Bebekler de kimi uzmanlara göre 12 aya kadar normal karşılarken 12 aydan sonra emzirmek normal karşılanmıyor. Çünkü bebeklerde 12 aydan sonra emzirme dudak tiryakiliği olarak görülüyor. Bebeklerde emzirmeyi bırakmanın 3 farklı yöntemi vardır. Bir tanesi yavaş yavaş sütten kesmek, biberona geçmek ve memede uyumayı bırakmak. İkinci metotta ise baktın sürekli emiyor emiyor 2 yaşına gelmiş hala emiyor ne yapacağız dediğinde bebeği memeden iğrendirmedir. Burada bebeği memeden soğuturken öncesinde bebek ile iletişime geçin, ona memeyi veremeyeceğini süt azaldığını yara olduğunu şeklinde konuşun. Üçüncü metot ise anneyi bebekten uzaklaştırma metodu. Bu uzaklaştırma da annane, babaanne, baba bakabilir. Siz geldiğiniz zaman bebek zaten unutmuş olacak. Ancak lütfen bebektir anlamaz demeyin annenin 2 gün sonra 3 gün sonra ne zaman gelecekse şayet bebeğe geleceği zamanı söyleyin ki onda güven problemi oluşmasın.

Bebeklerde sütten kesme olayını bir anda gerçekleştirmeyi özellikle gün içerisinde sık emen bir bebekse asla tasvip etmiyoruz. Sık emzirme olayına aktif emzirme denir ve burada birden kesme söz konusu olursa doktorunuza danışmak gerekir. En güzel bırakma şekli yavaş yavaş bırakmadır. Gün içerisinde 7 8 kez emdiriyorsanız bunu azalacak şekilde devam ettirmektir. 1 aya yayarak 3 2 1 şeklinde kesmeniz de yarar vardır. Hem annenin rahatsız olmaması için hemde bebeğin psikolojik olarak birden bire bu yakın bağın kopmaması için yavaş yavaş alıştırılması bu yaklaşımın yapılması öneriliyor. Emzirmeler de değer sırasına dikkat edin ona göre azaltma yapabilirsiniz. Örneğin yatarken, sabah kalktığında ve öğle saatlerinde değerli ise emzirmeyi 3’e düşürebilirsiniz. Bunlarında yanında bebeğinizi emzirmeden uzak tutabilirsiniz, örneğin memeye ulaşamayacağı kıyafetler giyebilir, meme gelince aklına ilgisini başka yerlere çekebilirsiniz.

Bebeğim Emerek Uyuyor, Ne Yapmalıyım?

Bu durum annelerin en çok uğraştığı problemlerin başında geliyor, emerek uyumak, sallayarak uyumak gibi. Emzirerek uyutma alışkanlığı doğduğu günden itibaren başlar aslında çünkü yeni doğan bebekler çok sık emiyorlar hem gündüz hem gece ve her emmelerinde uykuya dalma yaşanıyor. Bu da zamanla emzirerek uyutma alışkanlığına dönüyor bu da çok doğal bir süreç. Yeni doğan bebek gece gündüz emme ihtiyacı hisseder. Ancak zamanla bebek büyüdükçe gece beslenme ihtiyacı azalmaya başlamasına rağmen hala emerek uyumaya ve gece sık sık emme devam edebiliyor. İşte burada sorun başlıyor yani bebeğiniz artık 6 ayı geçmiş ve emerek uykuya dalıyor ve gece boyunca emiyor. 1 yıldan sonra bebeklerde gece beslenmesi, gece emzirmesi çok tavsiye edilmiyor. Bebek de artık düşünce şu ben emmeden uyuyamam. Burada artık bebek açlıktan değil alışkanlıktan dolayı emiyor.

Buraya kadar yukarıda sorunu açıkladık. Peki şimdi bu saatten sonra ne yapmalıyız. Bebeğimin emerek uyumasını nasıl engelleyebilirim. Burada şuna dikkat edelim öncelikle bebeğinizi bir kez emriyorsanız gece boyunca vede bu durum uykuya geçmede size kolaylık sağlıyorsa burada sıkıntı olmayabilir. Ancak emmeden uykuya dalmıyor ve gece boyunca sürekli emiyor ise buna çözüm bulmalısınız. Çözüm; emme uyku bağlantısını keseceğiz. Burada öncelikle şöyle düşünmeyin bebeğime uyku eğitimi vereceğim emzirmeyi bırakmalı mıyım? Hayır ikisini aynı anda yapmak zorunda değilsiniz. 5 aylıkken uyku eğitimi verip 1 yaşına kadar emzirebilirsiniz. Burada amacımız emme uyku bağlantısını kırmak. Eğer bebek 6 aydan küçük ise bunu yavaş yavaş yumuşak geçiş olarak yapabilirsiniz. Yani örneğin bebeğinizi emzirirsiniz ve mayışık şekilde yatağınıza koyup pış pışlayarak uyutmaya çalışırsınız. Baktınız ağlıyor tekrar kucağına alıp emzirir gözler kapanmadan mayışmış bir şekilde tekrar yatağına koyar pış pışlarsınız. Tabi her ağlama da memeye getirmemeliyiz, yatakta pış pış ile uykuya geçmesini istiyoruz.

6 aydan büyük bebeklerde ise bu şekilde bir yöntem yerine emmeyi uykunun önüne koymamak daha sağlıklı olacaktır. Yani uykuya yatmadan yarım saat önce emdirmeliyiz ki meme ile uykunun önüne geçebilelim. Tabiiki ağlayacak çünkü bebek aylarca meme ile uyumaya alışmış burada kesinlikle sabırlı ve kararlı olmalıyız. Emzirip ardından uyku rutinlerini yapıp (bkz. Uyku Eğitimi) ayıkken yatırmalısınız. Bu süreçte evde bulunan diğer fertlerden baba, anane, babaanne, bakıcıdan destek alabilirsiniz. Örneğin gece uyanmalarında onlar gidip pış pışlayabilirler. Çünkü memeden kesmeye çalıştığınız bebeğinize anne ile gitmek, diyet yapan adamın önüne pasta koymak gibidir. Bebeğiniz emerek uyuyorsa muhtemelen gün içerisinde de sıkça emiyordur. Burada da emzirme olayını sadece gece değil gün içerisinde de azaltmak gerekir.

Sonuç olarak sevgili anneler emzirme kesinlikle çok önemli ama belli bir aydan sonra katı gıda da çok önemli. Belli bir aydan sonra bebeğinize emzirme olayını sakinleştirmek amaçlı değil beslenme amaçlı yapacak şekilde azaltmalısınız. Bebeğin sürekli emmesi, katı gıda tüketimini de azaltıyor. Balık, et, sebze, süt ürünleri tüketmesi gerekiyor, buradaki vitaminlere de ihtiyacı var. Belli bir aydan sonra her şeyin önüne geçmesine izin vermemeliyiz ve planlı programlı ilerlemeliyiz.

Bebeklerde Beslenme Sorunları

Ana Sayfa