Bebeklerde Uyku Eğitimi

Bebeklerde Uyku

Bebeklerde uyku eğitimi nasıl verilir? Özellikle 0-1 yaş arası bebeklerde uyku eğitimi verilirken çok dikkat edilmelidir çünkü uyku eşittir güven ilişkisi demektir. Bebeklerin temel güven eğitimleri çok önemlidir. Bebeğiniz ile aranızda olan güven ilişkisine zarar vermemeniz gerekiyor. Bu yüzden keskin çizgileri olan, katı, sert uyku eğitimlerinden bu dönemlerde uzak durmalısınız. Bu dönemde kesinlikle bebeğinizin uyku düzeni olması gerekiyor. Yeni doğan bebekler ortalama 3-4 defa uykuya geçer. 6. aydan itibaren ise 2 ye düşer. Şimdi burada yapılandırmayı bebeğinizin bireysel özelliklerine ve anne babanın yaşam tarzına göre düzenlenmesi gerektiğini unutmayın. Peki şimdi bebeğin uyku saatlerini belirlediniz, bu uyku saatlerine geçmeden önce evinizin çerçevesini belirlemeniz gerekiyor. Gündüzden geceye dönerken bizim bedenimiz sinyaller veriyor uykuya geçme halini yaşıyoruz. Herkesin uykuya geçmeden önce bir yapılanlar sırası vardır. Örneğin dişimizi fırçalarız, pijamalarımızı giyeriz, yatağı hazırlarız, evimizin içindeki sesleri azaltmaya başlarız. Burada amaç uykuya hazırlık yapmaktır. Aynı şekilde bebeklerin de uykuya hazırlık için bir ritüele ihtiyaç vardır. Uyku saatlerini belirledikten sonra uykuya geçmeden 15 dakika ile 30 dakika arasında evdeki sesleri yavaş yavaş azaltacaksınız, ışıkları kapatıp, evdeki sesleri azaltacaksınız. Örneğin gündüz ise perdeleri kapatabilir, gün ışığının gelişini azaltabilirsiniz. Böylece uyku saati geldiğini anlayan bebek yavaş yavaş o moda girecektir. Peki odasında ne yapmalıyız. Burada 3. bir nesne olursa işimiz daha kolay olur. Bebek anne ile bağ kuruyor, parmağını veriyorsunuz, kucağına alıyorsunuz işte bu bağ neticesinde bebeğin anneden ayrılması daha zor olur. Bu bağımlı ilişkiyi kurmamak için 3. nesneye yani geçiş nesnesine önem veriyoruz. Bebeğin, anneyle birebir bağlantı kurmadan anneden ayrılığı ile baş edebileceği bir nesnesi olduğu zaman ayrılığı kolaylaştırıyor, hüznü azaltıyor ve kendini sakinleştirebiliyor. Bu nedenle uykuya geçiş nesnelerine ihtiyacımız vardır. Ama her bebek bu durumu kabul etmeyebiliyor. Bu süreçte sakinleşme sürecini anneye bağımlı şekilde gerçekleştirmek istiyor. Bu süreçte yatağın içindeki nesneleri bu olmuyor diye kaldırmak yerine çeşitlendirmek daha etkili bir yöntemdir. Bu kimi zaman bir oyuncak olabilir, kimi zaman bir etiket olabilir, kimi zamanda battaniyenin bir ucu olabilir. İlla oyuncak olacak diye bir şey söz konusu değil.

Bebeklerin uyku eğitimi döneminde anne babalar kimi zaman seslerden, müziklerden yararlanabiliyorlar. Anne karnındaki seslere benzer diye tabir edilen sesleri açabiliyorlar. Bunun yanında bir dua yada bir ninni açanlarda var. Öncelik her zaman bebeğin kendi kendine sakinleşmesi ve annenin desteği ile bu süreci kendi baş edebilmesi gerekir. Tabii ki müziklerden yada yatağın ucuna konulan projeksiyon tarzı araçlardan yararlanılabilir. Ancak burada önemli olan kullanımın başlangıcı ve sonu çok önemlidir. Uykuya dalma sürecinde bunlardan yararlanılabilir ama uyku boyunca yararlanmak uyku kalitesi bakımından bir fayda getirmez.

Sonuç olarak bu kısma kadar özetlemek gerekirse öncelikle uyku saatlerini belirliyoruz, ardından bir ritüel süreci yaşıyoruz, sonrasında 3. nesneden yaralanıyoruz bunlardan sonra yatağın içinde de bir müzikten yararlanılabilir. Bu müzik olayını telefonla yapmayın lütfen. Mp3 yada kayıt cihazları olabilir. Radyasyon ve ekran ışığı bebeğe zarar verir. Bebeğin uyku ritüellerinden bir diğeri de banyodur. Banyo bebeği sakinleştirir, rahatlatır. Giyinme süreci, bezi bağlama, masaj serüveni bebeği huzurlu bir ortama çeker ve daha sakin bir ortamda uyur.

Bebeğinizin uykuya geçme sırasında güzel bir ritimle iletişime geçin. Bu ritim her zaman bebeği sakinleştirir. Ses tonunuzu ve ritminizi ayarladıktan sonra banyo yaptırın ve iletişime geçerek giydirin ve daha sonra uykuya hazırız. Ardından yatağın içine bir geçiş nesnesi koyduktan sonra bebeğinizi önce kucağınızda sakinleştirmeye başlıyorsunuz. Eğer emziriyorsanız, emzirerek uykuya geçişi değil sakinleştirerek uykuya geçişi yapmalısınız. Bebeğiniz ilk başta yaptığı alışkanlıklara dönmek isteyecek ama bu alışkanlıkları kıracak olan güven ilişkisini memede değil kucakta da olabileceğini çeşitlendirecek olan her zaman ebeveyndir bunu da unutmamak lazım. Bebeğiniz ağlıyor, uykuya geçmek istemiyor, bebeğinizi kucağınıza alın, öncelikle sarılın ve onun ihtiyacını anlamaya çalışın. Fiziksel bir ihtiyacı var mı yok mu onu öncesinde kontrol edin. Karnı doydu, altı temizlendi baktınız başka sorunu yok gibi o zaman ne yapıyoruz bebeğimizi gözlemleyeceğiz ve gözlemin ardından öncelikle sarıl ve kucağında sakinleştir. Burada ninni söyleyebilirsiniz. Bebeği kucağımızda güzelce sakinleştirdikten sonra bebeğimizi yatağına kademe kademe koymalıyız. Kademe kademe yapalım ki bir anda bizden koptuğunu anlamasın ve güven ortamında yatağına koyun. Baktınız bebeğinizi yatağınıza koydunuz ağlamaya başladı, tekrar kucağına al ve sakinleştirmeye devam edin.

Burada unutmayın ki her bebeğin bireysel farklılıkları gibi uyku düzeni de farklıdır. Sakinleştirme süreci anne ile bebeğin diyaloğundan geçer. Uyku eğitimine geçmeden önce 3 4 kez düşünün ki hazır değilseniz bu sürece girmeyin. Uyku eğitiminin sağlıklı yürümesi için ruhen bedensel hazır olmalısınız ki bebeğinizin ağlama sürecine dayanmalısınız ve ağlasın ağlasın uyur mantığı ile hareket ederseniz yarardan çok zarar verirsiniz.

Bebeklerde Uyku Sorunu

Ana Sayfa