Devam Sütü Nedir?

Öncelikle mecbur kalınmadıkça temel gıdanın anne sütü olduğunu her yerde vurguluyoruz. Anne sütünün faydalarını yararlarını burada tek tek anlatmaya gerek yok herkes biliyor. Özellikle bunu annelerimize anlatmaya gerek bile yok onlar bunu çok iyi biliyor. Ancak burada bazen anne sütü eksik oluyor yada olmayabiliyor, o zaman mecbur anne sütüne alternatif olarak uzmanların, doktorların tavsiyeleri yada takipleri ile devam sütüne geçebilirler. Devam sütleri 6 aydan itibaren bebeklerin gelişmesi ve büyümesi için özel olarak üretilmiş anne sütüne alternatif besinlerdir. Bu devam sütlerini toz halinde yada sıvı halde bulabilirsiniz. Bu annelerin çocuklarındaki kullanım amaçlarına göre değişebilir. Devam sütleri, bebeklerin ihtiyaç duyduğu vitaminler başta olmak üzere, karbonhidrat, protein, mineral gibi tüm besin ögelerini içerir. Sağlık uzmanlarının önerileri doğrultusunda anne sütünün olmadığı yada yetersiz olduğu durumlarda bebeğinizin beslenmesi için 6 aylıktan 3 yaşına kadar rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Devam sütü, anne sütü konusunda yetersiz kaldığı durumlarda sağlık uzmanı tavsiyesi ile kullanılabilir. Devam sütleri, bebeğin ihtiyaç duyduğu temel besin ögelerini içerirler. Devam sütleri, anne sütü örnek alınarak üretilen annenin süt ihtiyacını karşılamak için kullanılan besinlerdir. Yıllar süren araştırmalar sonucunda bebeklerin ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak üretilmişlerdir. Normal gıdalara göre daha sıkı denetime tabi tutulur. Devam sütlerinin ana maddesi uygun bir süt kaynağıdır. Süt, uygun ortamlarda beslenen hayvanlardan, yine gıda güvenliği koşullarına uygun olarak toplanır. Bebeğin ihtiyacı kadar olan bileşenler kullanılır, fazlası ihraç edilir. Bunların yanında sütte hiç olmayan ama bebeğin ihtiyacı olan mineral ve vitaminler de ilave edilir. Amaç, bebeklerin ihtiyaçlarını tam olarak karşılamaya çalışmak bu yüzden 1 yaşın altındaki bebeklere inek ve keçi sütü verilmesini önermiyoruz. Bebek beslenmesinde faydalı olan besin ögeleri; probiyotikler, nükleotidler, prebiyotik lifler ve omega 3 kaynağı balık yağı devam sütüne bağlı olarak katılabilir. Bu bileşenleri ambalajın üstünde görebilirsiniz. Bu bileşenlerden hangilerini kullanmanız yada kullanmamanız uzmanlardan alacağınız taviyelere göre belirleyin. Katılacak tüm besin kaynaklarının devam sütünde bulunması gereken miktarı mevzuatlarla belirlenmiştir. Bu kriterle AB ve gelişmiş ülkelerle aynıdır. Bu kaynaklar kurutularak toz haline getirilir. Kurutulan ürünler, rutubetli hallerine göre dayanıklı olurlar, bozulmadan daha uzun süreler muhafaza edilebilirler. İçindeki su, üründen uzaklaştırılınca daha uzun süreli bozulmazlar. Tarhana da buna örnek olarak gösterilebilir. Toz halindeki devam sütü güvenli tüketim için hava almayacak şekilde ambalajlanır. Böylece son tüketim tarihine kadar güvenliğini ve besleyiciliğini korur.

Devam sütleri diğer kurutulmuş besinler gibi serin ve kuru ortamda muhafaza edilmelidir. Devam sütlerinin toz hali dışında bir de sıvı halleri vardır. Ancak bunların raf ömrü toz haline göre daha kısadır. Devam sütlerinde Türk Gıda Kodeksi gereğince koruyucu ve tatlandırıcı kullanılması yasaktır. Bebek ürünleri olduğu için hijyenik olmasına dikkat ediliyor. Geleneksel yöntem ile toz haline getiriliyor. Bu şekilde daha dayanıklı hale getiriliyor.

Bebek sütü ile devam sütü arasındaki fark nedir?

Doğumdan Sonra anne sütü olmadığında yada yetersiz olduğunda ilk 6 ay kullanılan beslenme ürünlerine bebek sütü diyoruz. 6 ay sonra devamında verilen beslenme ürünlerine adı üstünde devam sütü denilmektedir. Bu ürünler bebeklerin ihtiyaçlarına göre hassas kriterlerle üretilir. Bebeklerin aylıklarına göre numaralarına bakarak tüketebilirsiniz. Uzman doktorların herhangi bir itirazı olmadığı sürece devam sütleri 3 yaşına kadar kullanabilirler. Ek gıdalar ise 6 aydan itibaren bebek beslenmesine çeşit olarak eklenen gıdalardır. Bu ürünlere örnek olarak pirinç unu, sebze çorbası, meyve püresi, yoğurt verilebilir. Bu ek gıdalar bebeklere sadece ara öğün olarak verilmelidir.

Devam sütü nasıl hazırlanmalıdır?

Hazırlayacağınız sadece devam sütü değil herhangi bir hazır gıda olursa olsun üzerindeki ambalajda yazılan hazırlama önerilerine dikkat edebilirsiniz. Devam sütlerini de etiketin üzerinde bulunan talimata göre hazırlamalıyız. Öncelikle hazırlama aşamasında hijyene dikkat etmeliyiz, ellerimizi çok iyi yıkamalıyız ve kullanacağımız biberon, emzik, biberon kapağı da aynı şekilde temizlemeliyiz bunları bir su kabında 10 dakika kadar kaynatmalıyız. Devam sütünü hazırlarken kullanacağımız su kaynatılmış ve ılıtılmış olmalıdır. Hazırlarken suyun sıcaklığı ambalajda belirtilen ile aynı olmalıdır. Ambalaj üzerindeki ölçüye mutlaka uymalıyız. Toz eriyene kadar kadar çalkalama işini yapacağız ve çocuğumuzun içeceği sıcaklığa kadar beklemeliyiz. Bu sıcaklığı bileğimizin iç kısmına damlatarak anlarız.

Devam Sütü

Ana Sayfa