Göbek Bağı Bakımı ve Ne Zaman Düşer?

Göbek Bağı Bakımı

Sevgili anneler, Göbek Bağının temiz tutulması, kuru tutulması aslında yeterlidir. Sadece kuru bırakılması, temiz bırakılması ve alt değiştirme sırasında göbeğin açık hava alması yeterli olduğu bütün çalışmalarla kanıtlanmıştır. Yine de günümüz şartlarında deriden gelebilecek enfeksiyonları önlemek için tedbir amaçlı günde bir defa en azından %70 alkollü, bakterilerin üremesini engelleyen bir sprey ile kuru tutulması tavsiye edilebilir. Göbek Bağları sinir dokusu içermediği için oynatılıp güzelce etrafına bu alkolü yedirmenin bebeğe zararı yoktur. Tabi alkolün kurutma özelliği olduğu için vücuda çok fazla yaymamalıyız. Ancak anne yada babalar göbek bağını temizlerken bebeğin acı çektiği düşüncesine kapılarak sadece bir tarafını temizlerler öbür yüzü temizlenmez. Düzgün temizlenmeyen yüzde ıslaklık nem kaldığı için burada bakteri üreyebilir ve buradan üreyen bakteri kana karışabilir. Bebekte kana mikrop karışmasına ve ağır enfeksiyonlara sebep olabilir.

Son olarak, çok ender de olsa bebek kordonu bakımı sırasında eğer ki göbekten gelen kötü bir koku ya da akıntı hissederseniz bu esnada bir çocuk hekimine gözükmekte fayda vardır.

Göbek Bağı ile Banyo Nasıl Yapılır?

Peki nasıl banyo yapacaksınız, göbek düşmediyse ve 1 haftayı bulduysa bebeği silebilirsiniz. Ilık suyla, çok az bir bebek vücut şampuanı ile tülbent tarzı yumuşak bir bezle çok fazla ıslatmadan cildini silebilirsiniz. Vücudu çok ıslatmadan göbek bağı da yumuşamadan kuru bir bezle silmemiz yeterli olur. Göbek bağının ıslanmaması ve kuru tutulması, bağın daha çabuk düşmesini sağlayacaktır.

Göbek Bağı Düşmesi

Yeni doğan bebeklerin kordonun düşmesi, 3 ile 20 gün arasındadır. Bazen bir ay kadar süren Bebek kordonu düşmeleri görülmektedir. Eğer 1 ay içinde Bebek kordonu düşmez ise o zaman mutlaka bazı araştırmalar yapmak gerekiyor.

Bebek Refleksleri

Ana Sayfa