Sünnet Ne Zaman Yapılmalı

Çocuklarda Sünnet

Sünnetin yararlarından söz etmeye gerek yok. Herkes sünnetin ne kadar yararlı bir şey olduğunu biliyor. Sünnet sadece Müslüman toplumlarda değil, Yahudilerde bazı Avustralya yerlilerinde hala yaygın bir gelenek olarak devam ettirilmektedir. Burada asıl konumuza gelecek olursak sünnetin çok uygun bir yaş aralığında yapılması gerektiğinden bahsedeceğiz.

Çocukların doğumdan sonraki ilk 2 3 ayı boyunca minik bir ergenlik yaşar. Doğumundan sonra yaklaşık yarım cm daha uzar. Dolayısıyla daha küçük görünen penislerin doğumdan 1-2 ay sonra sünnet olması daha iyidir. Yeni doğan sünneti tavsiye edilir. Özellikle 7-8 aydan önce yapılması daha çok tavsiye edilir. Nedenleri arasında da çocuğun ellerini bu aydan sonra bezinin altına götürmesi orayla oynamaya çalışması gibi faktörler var. Bebekler koltuğun altı, halının altı gibi gizlenmiş yerlere elini sokmayı severler :)

Peki oldu ki bu dönemleri kaçırdınız, başka faktörler oldu yapamadınız, o zaman tavsiye edilen 6 yaştan sonra yapılması. Özellikle Sigmund Freud, İnsan büyümesini dönemlere ayırmıştır. 3 ile 6 yaş arası için cinsel kimlik çağıdır. Bu dönem psiko-sosyal gelişimdir. Eğer bu yaşlarda çocuğu sünnet ederseniz, çocukta kapanmaz yaralar açabilirsiniz. Bu dönemde tıbbi bir gereklilik yoksa yapılmamasını öneriyorlar. Yenidoğan dönemde yara iyileşmesi çok hızlıdır. Doğumdan hemen sonraki anne sütünün içeriği, çocuklarda enfeksiyona karşı en üst düzeydeki korunmayı sağlamakla beraber ağrı kesiciye gerek duyulmadığı için yeni doğan sünnetlerini hem öneriyorlar hem de yoğunlukla uyguluyorlar. Bu dönemde sadece bölgesel uyuşturma yeterli olması, cerrahi işlemi uygulamaya imkan veriyor. Sünnet ciddi bir operasyon olduğu için ameliyathane koşullarında önerilir.

Sonuç olarak yaptığım araştırmalar gösteriyor ki yenidoğan sünneti dediğimizde, en güzel dönem, 2 aydan 1 yaş arası ideal olmakla beraber 3 yaşına kadar bu işin bitirilmesi. Çünkü her geçen gün çocuğun aleyhine gelişen psikolojik travmalar yaratabilir. En sağlıklısı 2 ay ile 12 ay arasıdır.

Ana Sayfa