Ehliyet Almak İçin Hangi Belgeler Gerekli?

Sürücü adayı ehliyet almak için, gideceği kurs tarafından önce nüfus cüzdanı ve fotoğraflar istenir. Bunların yanında diploma, sağlık raporu ve sabıka kaydını çıkarması gerekmektedir.

Ehliyet İçin Gerekli Belgeler

  • Nüfus Cüzdanı
  • Fotoğraf
  • Diploma
  • Sabıka Kaydı
  • Sağlık Raporu

Bu evraklarla sürücü kursuna gidip eğitim programına katılıp eğitim programını tamamlayabilir. Eğitim programını tamamladıktan sonra sürücü adayı sınavda başarılı olmuş ise sürücü kursu tarafından bir sertifika düzenlenir ve bu sertifika Milli Eğitim müdürlüğüne gönderilip onaylandıktan sonra soğuk damgası yapılır. Milli Eğitimde yapılan onay sürecinin ardından tekrar sürücü kursuna geri gönderilir. Sürücü kursuna gönderilen bu evraka ilave olarak Trafik Müdürlüğü belli bir sıra içinde bir dosya ister. Bu dosyayı sürücü kursları kendileri de hazırlayabilir veya adaylar Trafik Müdürlüğüne giderek orada da hazırlayabilirler.

Sürücü kursları burada kendilerine daha önce getirilmiş olan evrakların asıllarını bu dosyanın içine koyar. Bunların içinde bir tanesi müraacat formudur bu ilk kayıt esnasında imzaladığı formdur. İkinci evrakı da diplomasıdır. Üçüncü evrak olarak Sabıka kaydını koyar ki burada sabıka kaydının aslı önemlidir. Dosyanın içine konulacak olan sabıka kaydının fotokopisi olmamalıdır. Dördüncü belge ise sağlık raporudur. Bu belge ile sağlık şartlarına uygun olup olmadığı kontrol edilir. Beşinci evrak yani son evrak ise sertifikasıdır ki bu sertifika milli eğitim müdürlüğü tarafından imzalanmış soğuk damgalı olan evraktır. Bu evraklar sıralı halde trafik müdürlüğünde ehliyet kartına dönüştürmek için incelenir ve şartları karşılıyor ise burada ehliyete dönüşür.

Ehliyet Ana Sayfa