Ehliyet Almak İçin Ne Kadar Ödenir?

Sürücü kursu ücretleri her yılın mayıs ayı sonunda sürücü kursları tarafından belirlenir. Belirlenen rakamlar 4’er aylık periyotlar halinde fiyatlar belirlenir ve bu belirlenen fiyatlar resmi gazete tarafından düzenlenerek Milli Eğitim Bakanlığına sunulur. Bu sunuma da o yıl boyunca sürücü kursları uymak zorundadır.

Sürücü kursu dışındaki ödenecek diğer ücretler ise sınava girebilmesi için gerekli olan sınav ücretidir. Sınav ücretleri Halk Bank, Ziraat Bankası ve Vakıf Bankası olmak üzere 3 bankaya yatırılır.

EHLİYET ÜCRETLERİ

  • Sürücü kursu
  • Sınav ücretleri
  • Sağlık raporu ücreti
  • Sabıka kaydı ücreti
  • Direksiyon sınavı ücreti
  • Trafik müdürlüğüne yatırılan harçlar vardır. Trafik müdürlüğünde ödenen harçlar ve kart ücreti alınacak ehliyet türüne göre değişiklik gösterir.

Sağlık raporunun hazırlanması için sağlık kuruluşlarına verilen ücret yerden yere farklılık göstermektedir. Sabıka Kaydı adliyeden alınır ve adliyeye verilir. Direksiyon sınav ücreti ise sürücü kursu tarafından ilçe milli eğitim müdürlüğünün hesabına yatırılan paradır. Sürücü kursu ve evraklar dışında da yukarıda da belirttiğimiz gibi Trafik müdürlüğüne yatırılan harçlar bulunmaktadır. Tüm işlemleri tamamlayan sertifikasını alan bir aday Trafik müdürlüğüne gittiği anda alacağı ehliyet sertifikasına göre bir harç ve ehliyet kart ücreti ödemek zorundadır. Bu ücretler B sınıfında farklıdır, A2 Motorsiklet sınıfında farklıdır, J; D; E ve G sınıfı adını verdiğimiz iş makinelerinde farklı ücretler verilir.

Ehliyet Ana Sayfa