Çocuklarda Öksürük Tedavisi

Öncelikle yazımıza başlarken şunu belirterek başlayalım, Öksürük bir çok hastalıklara eşlik eden bir bulgudur. Ancak öksürük vücudumuz için son derece faydalı bir mekanizmadır. Hava steril değilse soluduğumuz hava ile gelen kötü hava akciğere iner ve biz bunu öksürük ile dışarı atarız. Dolayısıyla öksürük çocukların kendilerini korumak için oluşturdukları bir savunma mekanizmasıdır. En ufak bir enfeksiyon da çocuklar öksürüğe başlayınca anneler bunu çok fazla dert ediyorlar. Doktor bey, çocuğum öksürmeye başladı öksürüğü kesmek için ne vereyim. Eğer çocuk hafif nezlesi var, hafif ateşi var ancak oyununu oynuyor ve yemeğini iştahla yiyorsa buradaki öksürüğü kalkıp da öksürük kesici ilaçlarla kesmemeliyiz. Çünkü yapılan çalışmalar göstermiş ki 5 yaşın altındaki çocuklarda öksürük kesici ilaçları kullanmamız önerilmiyor ciddi yan etkilerinden dolayı.

Gelelim öksürüğün nedenine; çocuklarda öksürüğün en sık sebebi geniz akıntısıdır. Gribal enfeksiyonlardan sonra burun tıkanıklığı olur. Bu akıntılar yatınca sabaha karşı belirgin olarak öksürük şeklinde kendini gösterebilir. Böyle durumlarda ilk yapılacak şey burun damlaları yada deniz suyu spreyleri verilebilir. Ortamın nemli olması ve buhar verilmesi de ortamın yumuşamasını sağlar. Ama öksürük balgamlı bir hal alıyorsa, hırıltılı bir hal alıyorsa akciğere indiğini düşünürüz. Bronşlar işin içine girdiğinde, hırıltılar dışarıdan da duyulmaya başlar. Böyle durumda hekimin görülmesi tavsiye edilir. Öksürük şurupları her zaman tavsiye edilmez. Çünkü öksürük bir reflekstir, vücudun buna ihtiyacı vardır. Geniz akıntısı, burun akıntısıyla beraber yeşil bir hal alıyorsa hele bir de ateş eşlik ediyorsa enfeksiyonun ilerlediği düşünülür. Yine çocuklar arasında alerjik öksürükler sonbahar ve ilkbahar aylarında kendini gösterir.

Peki şimdi öksürük hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra hafif öksürüklerde ne yapmalıyız;

 1. Burnunu açacağız.
 2. Ilık su ve ballı içecekler içereceğiz. (1 yaş üstü)
 3. Balı, bir suya yada ıhlamur, süt gibi ılık bir içeceğe karıştırmak öksürüğü azaltacaktır.
 4. Oda ısısını maksimum 22 derece de tutmalıyız. Sıcak oda da, öksürüğü tetikler.
 5. Oda da nem olmalı, nemin olmadığı ortamda öksürük yaşanır. Odanın nemini %40 ile %60 arasında tutmalıyız.
 6. Çocuklar için hatmi çiçeği ve keçiboynuzu pekmezi önerilir. 3 yaşından itibaren çocuklar kullanabilir. 1 yaş altına bal verilmez, kabızlık yapar ama keçiboynuzunun zararı yoktur.
 7. Bunların yanında ceviz de yiyemediğimiz sert kabuğunun içindeki cevizin kenarındaki ince damar dediğimiz kısımları ayırıyoruz, ince kabukları biriktirip cezveye koyup bir bardak su ekleyip bunlarla beraber bir tane de cevizi koyup, 5-6 dakika kaynattıktan sonra süzüyoruz, soğuduktan sonra içirebilirsiniz. Eğer içmeyi istemez sevmez ise az bir miktar şeker koyup tatlandırıp verebilirsiniz.

Öksürükte Ne zaman Dikkatli Olalım?

 • Öncelikle öksürüğe eşlik eden ciddi ateş yükseklikleri,
 • Çocuğunuzun genel durumunun bozulması,
 • Boğuluyormuş gibi öksürüp arkasından kusarsa,
 • Geceleri havlar tarzı öksürerek nefessiz kalırsa,

Bu belirtiler görülürse doktora görünmek de fayda vardır. Çünkü öksürük basit üst yolu enfeksiyonlarında olabileceği gibi halk arasında kurup diye bilinen durumlarda, astımlılarda, bronşitte öksürük de olabilir, uzamış öksürükler, çocuğunuzun genel durumunu, iştahını ve günlük hayatını etkileyen öksürüklerde mutlaka bir doktor yardımı almanızı öneririm.