Çocuklarda Baş Dönmesi

Tıptaki adı vertigo olan çocuklardaki baş dönmesinin aslında bir hareket ilizyonudur. Çocuklar, çevresindeki eşyaların döndüğünü ifade edebilir ya da dengesizlik yaşadığını söyleyebilir. Kendini ifade edemeyecek kadar küçük olan çocuklar konuşamayacağı için oyunun ortasında duraklama, sersemleme veya yüzde korku ifadesi yada solukluk ile anlaşılabilir. Aslında çocukluk döneminde baş dönmesi çok da sık görünen bir şikayet değildir.

Baş dönmesine eşlik eden diğer bulgular ise halsizlik, mide bulantısı, çift görme sayılabilir. Bunlar ciddi baş dönmelerine işaret edebilir.

Çocuklarda Baş Dönmesinin Nedenleri Nelerdir?

Çocuklarda meydana gelen baş dönmesinin nedenleri arasında genellikle beyin kaynaklı yada kulak kaynaklı olabilir. Burada çocuk, çevresindeki eşyaların döndüğünü söylüyorsa iç kulaktaki yarım daire kanallarındaki halk arasında da tabir edilen kristallerle alakalı olabilir. Burada dikkat edeceğimiz husus çocuklarda baş dönmesi ani hareketlerle ortaya çıkıyorsa bu durum bize çocukta meydana gelen bir tansiyon düşüklüğünü işaret edebilir. Özellikle çocuklarda baş dönmesinde, dönmenin yanında çift görme, bulanık görme, dengesiz yürüme veya konuşma ile ilgili şikayetlerde varsa beyin tümörünün belirtileri olabilir.

Çocuklar, baş dönmesi yaşadığında bu dönmenin yanına mide bulantısı da eşlik ediyorsa bu durum migrenin habercisi olabilir. Burada bilmemiz gereken şey çocuklarda yaşanan migren olaylarını tarzı farklıdır. Çocuklarda çok kısa süren migren atakları yaşanır ve bu ataklara bazen mide bulantısı da eklenir. Genellikle çocuklarda migren düşündüğümüz olaylarda ailesinde de migren vakası görülür. Çünkü migrende kalıtımsal dediğimiz genetik yatkınlık söz konusudur. Çocuklarda yaşanan baş dönmelerinin bir başka nedeni de kafa travması yaşamış olmasıdır. Kafa travması yaşayan çocukta baş dönmesi görüldüğü gibi yanında kusmada yaşanabilir. Fışkırır tarzda yaşanan kusma, beyin kanaması ile ilgili bir belirti olabilir.

Çocuklarda baş dönmelerinde giderek sıklığı artan bir dönme söz konusu ise ve bunun yanında çift görme, halsizlik, bulanık görme gibi durumlar eşlik ediyorsa, bir çocuk nörologuna gitmekte fayda vardır. Çocuklarda baş dönmesinin yanında anormal göz hareketleri, boş bakma gibi durumlar söz konusu ise epilepsinin habercisi olabilir.

Çocukların baş dönmesine nasıl Müdahale etmek gerekir?

Çocukların baş dönmesine müdahale ederken, çocukta yaşanan baş dönmesine göz kararması eşlik ediyorsa çocuk güzelce yatırılıp, çocuğun ayakları yukarıya kaldırılmalıdır. Bu şeklide bir tansiyon düşüklüğüne bağlı bir baş dönmesi ise ilk müdahale şeklidir.

Eğer yapılan ölçümler ile çocukta kan şekeri düşük çıkarsa çocuğa şekerli gıdalar verilmelidir. Çocuklarda yaşanan baş dönmesinde bilinç kaybı da söz konusu ise mutlaka çocuk sağ tarafına yan yatırılmalı ve nefes borusu açık tutulmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus kesinlikle çocuk, sarsılmamalı, suya sokulmamalı ve ya ağzına müdahale edilmemelidir. Tansiyon düşüklüğü yaşayan ve bunun sonucunda baş dönmesi yaşayan çocuk mutlaka doktora götürülmelidir. Ancak bilinç kaybı şeklinde meydana gelen baş dönmesinde çocuk ambulansla hastaneye götürülmelidir.