Bebeğin Acıktığını Nasıl Anlarız

Yeni doğan bebeğin acıktığı nasıl anlaşılır

Yeni doğum yapan annede bebeğini kucağına almanın sevinci ile birlikte emzirme konusundaki endişesi de görülür. Doğuma çok az süre kala anne, bebeğini emzirip emziremeyeceğini, sütün yetip yetmeyeceği konusunu düşünmeye başlar. Anne, doğumdan hemen sonra bebeğini emzirmekle işe başlayabilir. Bebeğin doğduğunda midesi adeta üzüm tanesi kadar büyüklükte olduğu için göğüsten gelen birkaç damla süt bebeğe yetecektir. Bebek emmeye devam ettikçe de süt miktarı ihtiyaç doğrultusunda artmaya başlayacaktır. Burada anneye önemli bir sorumluluk düşecektir. Anne bebeğini istedikçe ve sıkça emzirmelidir. İlk günler zaman gözetmeksizin kısa aralıklarla emzirmek gerekir. Hatta anne emzirme ile birlikte göğüs pompası yardımıyla süt sağarak da süt üretimini hızlandırabilir. Yenidoğan bebeklerin midesi küçük olduğu için az emecektir. Anne sütü de kolay sindirilen bir besin olduğu için bebek çok kısa sürede acıkacaktır.

Peki, yenidoğan bebeğin acıktığı nasıl anlaşılır?
  • En anlaşılır belirti bebeğin ağlamasıdır. Eğer bebeğin altı pis değil ve gazı yoksa acıktığı için ağlıyor olabilir. Uykudan ağlayarak uyanıyorsa, bu da acıktığına işarettir. Karnı doyan bebek, uyanmadan uzun bir süre uyuyabilir. Bebek büyüdükçe ve anne bebeğini tanıdıkça ağlama tınılarından ihtiyacını (acıkma, gaz, alt pisletme) da anlayabilir hale gelecektir.
  • Ağlamadan sonraki en önemli diğer belirti ise bebeğin aranmasıdır. Bebek ellerini ağzına götürmeye çalışıyor, ağzını açıp kapatıyor, anne göğsüne yakın tutuyorken aranıyorsa bebeğin acıktığı anlaşılmalıdır. Ayrıca bebek ağzını şapırdatır gibi ses yapıyorsa da acıktığı düşünülebilir.
  • Genellikle bebekler kaka yaptıktan sonra mideleri boşalacağı için de acıkırlar. Bebeğin bezi değiştirildikten sonra emzirme denenmelidir. Bebeğin bezi temizlendikten sonra ağlıyorsa, bu da acıkmış olabileceğine dair bir işarettir.
  • İlk zamanlar pek anlaşılır olmamakla birlikte, zamanla yoluna gireceği için bebeğin beslenme düzenine göre hareket ederek acıkacağı zamanlar önceden anlaşılabilir.
  • Bebekler 1 ay olmaya yakın günde 8 kez emiyor olurlar. Emme sayısına göre de bebeğin acıkma zamanları önceden kestirilebilir. Bebek büyüdükçe 2 saatte bir, 3 saatte bir emiyor olacaktır böylece de önceden acıkacağı zaman kestirilebilir.
  • Akşam uykusundayken bebeğin acıktığı ise huzursuzluğundan, kıpırdanmasından, sayıklar gibi sesler çıkarmaya başlamasından kolayca anlaşılabilir. Yenidoğan bebeklerin kan şekeri düşmemesi açısından gece de emzirilmelidir. Gece emzirmeleri de bebeğin sağlıklı gelişimi açısından gereklidir. Üstelik gece emzirmelerinin daha besleyici olduğu düşünülmektedir. Ayrıca bebeğin karnı doyacağı için uykusu bölünmeden, daha uzun süre uyuyacaktır. Bebek yumruğunu sıkıyor ve bacaklarıyla bisiklet sürme hareketi yapıyorsa, bu belirtiler de acıktığını gösterebilir.
  • Acıkan bebek mutsuz görüneceği gibi hiçbir şey ilgisini çekmez hale gelecektir.

Bebekler ilk zamanlar çok sık acıkacağı için daha fazla ağlarlar. Ancak zaman geçtikçe anne bebeğini tanıdıkça, ihtiyaçlarını anladıkça bebeğin ağlaması da azalacaktır. Bebekler ağlamadan önce genellikle mızırdanmaya, kıpırdanmaya, huysuzlanmaya, mırıldanmaya ve hoşnutsuzluğa başlar. Bu davranışlarından da acıktığı rahatça anlaşılabilir. Özellikle yenidoğan bebekler sadece karnını doyurmak için emmezler. Susadığı ve kendini güvende hissetmek için de emmek isteyebilirler. Bu yüzden de ilk dönemler sıklıkla emmek istemeleri son derece doğaldır. Ayrıca pek çok anne içgüdüsel olarak da bebeğinin acıktığını rahatça hissedebilir. Alışan bebek de acıktığını kolayca belli etmeye başlayacaktır.

Yeni Doğan Bebek

Ana Sayfa