Bebekler Neden Kusar Kusma Nedenleri

Bebeklerin Kusma Nedenleri

Artık anne ve babayız ve bir bebeğiniz var bu demek oluyor ki her an kötü bir sürprizle karşılaşabilirsiniz. Örneğin yediklerini her an çıkarabilir. Kusmanın hangi durumlarda normal, hangisinde endişe verici olduğunu bu yazımızda öğreneceğiz.

Annelerin en sık tanık olduğu durumlardan biridir bebeklerinin kusmasıdır. Bu beklenmedik durum, sıklıkla bebeğin beslendiği zamanların ardından gelir. Bebekler, emzirildikten ya da mamayla besledikten sonra yediklerini çıkarabilir. Anne için pek de hoş olmayan bu durum, endişe yaratabilir. “Bebeklerdeki kusma, normal midir ya da bir rahatsızlığa mı işarettir?” Anne adayı ilk defa bu duyguyu tadıyorsa ve deneyimsizse bu konudaki endişesi daha fazladır.

Aslında her bebekte görülen kusma, normal bir durum. Bu konudaki araştırmalara bakılırsa, bebeklerin yüzde 80’i ilk üç ayda en az bir defa kusuyor. Ancak kusma, bazı durumlarda hastalıkların bulgusu olarak değerlendirilebilir. Bunu belirleyen faktörse, kusmanın şiddeti, zamanı ve miktarı belirler.

Normal kusma

Bazı bebekler az miktarda kusarken, bazen de birkaç defa ağız dolusu kusar. Bu kusmalar genellikle ilk aylarda, bebek beslendikten kısa bir süre sonra gerçekleşir. Çünkü yeni doğanlarda yemek borusuyla mide arasındaki sfinkter olgunlaşmamıştır ve atılamayan mukus bu yolla çıkabilir. Daha büyük bebeklerde ise, besleme sırasında havayla karışan süt ya da mama yemek borusundan yukarı doğru çıkabilir.

Bebeğinizde buna benzer bir durumla karşılaşıyorsanız, besleme şeklinizi gözden geçirmenizde fayda var. Çünkü yanlış besleme şekli, bebeğinizin kusmasına neden olabilir. Örneğin bebeğinizi emzirirken hava yutması, aşırı yavaş ya da hızlı emmesi, gazının çıkartılmaması, kusmasına neden olabilir.

Bebekler bazen de aşırı yedirildiğinde kusabilir. Anneler bebeğinin kilo alması için, bazen ihtiyacından fazlasını verebilir. Bu da bebeğin fazlasını kusma yoluyla çıkarmasıyla son bulacaktır.

Bu tip kusmalarda endişeye düşmeye gerek yok, bebeğiniz büyüdükçe kusma hafifleyerek tamamen ortadan kalkacaktır.

Kusma ile Sızıntı farklı

Bebekler bazen beslenme sonrasında, ağızlarından az miktarda besini çıkarabiliyorlar. Bunlar genellikle sızıntı şeklinde oluyor ve kusma olarak değerlendirilmiyor. Bu tip çıkarmalar, bebek 6-12 aylıkken kendiliğinden kayboluyor. Düzelmediği ve giderek arttığı durumlarda ise, bir doktora başvurmanız gerekebilir.

Diğer nedenleri

Kusmanın diğer bir nedeni, reflü olabilir. Mide borusunun mideye bağlandığı yerde meydana gelen kasılma yetersizliği, “Gastroözofagial reflü” denen rahatsızlığa yol açabiliyor. Böylece mide içeriği kendiliğinden yemek borusuna kaçıyor. Bebeğin doğumundan sonraki 3-10. gün arasında başlayan reflü, ilerleyen günlerde azalıyor. Eğer anneler, bebeklerini besledikten sonra, 30 dakika kadar dik oturturlarsa, bu sorunun önüne geçmek mümkün. Ancak buna rağmen bebeğin kilo alımı yavaşlamışsa, hastalık tanısı konan bebekler için cerrahi müdahale gerekebiliyor.

Yemek borusunun mideye bağlanan ucunun kapalı olması da şiddetli kusmalarla kendini gösterebiliyor. Bu sorunu olan bebeklerdeki en belirgin özellik ise; doğduktan sonraki birkaç besleme sonrası kusmaya başlaması. Çünkü besinler yemek borusunda birikiyor. Bu durumda, kusmaya nefes darlığı ve morarma da eşlik edebiliyor.

Zorlanarak kusuyorsa…

Bebeğin bir sağlık sorunu olabileceği ihtimalini düşündürür. Zorlanarak kusan bebekte, mide bulantıları ve öğürtüler görülür ve fışkırırcasına kusar. Bazen kusmuğun burundan geldiği bile görülebilir. Bebeklerde mide bulantısını anlamak zor olduğundan, sıkıntısını, huzursuzluk, ten renginin solması, tedirginlik gibi belirtilerden yakalayabilirsiniz. Özellikle yenidoğan bebeklerde, ilk 24- 36 saat arasında görülen şiddetli kusmalar, sindirim sisteminin herhangi bir yerinde görülen tıkanıklık belirtilerinden biri olarak kabul ediliyor.

Bu dönemdeki şiddetli kusmaların en sık görülen diğer nedenleri de şunlar: Bağırsak tıkanıklığı veya darlığı, bağırsağın belli bölümlerinin olmaması, karın organlarının göğüs içinde fıtıklaşması, bir tip mide darlığı (pilor stenozu). Bu konuda bilmeniz gereken şey, bu tip sorunlar acil müdahale gerektirebilir.

Doğumdan sonraki ilk günlerde görülen kusma vakalarında ise, neden olarak, enfeksiyonlar, doğumsal metabolizma hastalıkları, bebeğin anne karnında amniyo sıvısını fazladan yutması ve bazı alerjiler (örneğin süt alerjisi) sayılabilir.

Kusmanın bir başka nedeni de psikolojik kaynaklı olabilir. Özellikle 0-1 yaş arası bebeklerde görülen uyum sorunu, bu şekilde kendini gösterebilir. Anne- bebek arasındaki ilişkinin bozukluğu, annenin gerginliği ve huzursuzluğu, bebeğe gösterdiği ilgi azlığı, bebekte kusmaya neden olabilir. Gerginliği hisseden bebek, kusarak tepkisini ortaya koyabilir.

Bir hastalığın bulgusu da olabilir

Bebeğinizin kusması, bazı hastalıklara da işaret edebilir. Bu durumda hastalığın tedavisi yapılmalıdır. Eğer sadece mide bulantısının kesilmesi amacıyla bir tedavi uygulanırsa, yalnızca kusma önlenmiş olur. Oysa önemli olan kusmaya neden olan hastalığı tedavi etmektir. Burada şunun altı çizilmeli; bir doktora danışmadan bebeğinize kusmayı önleyici ilaçlardan sakın vermeyin.

Kusarken ne yapmalısınız?

Bebeğiniz dikkat ettiğiniz halde kusuyorsa, kusma anında onu yan çevirin ya da yüzüstü yatar pozisyona getirin. Bebeğinizin kusması bitene kadar ona katı gıdalar vermeyin. Bebeğiniz kustuktan sonra ağzının içini yabancı cisimlerden temizleyin. Bu işlemi işaret parmağınız yardımıyla yapabilirsiniz.

Eğer bebeğiniz şiddetli ve günde 3 defadan fazla kusuyorsa, kusmuk artıklarında kan veya yeşil renkli safra görülüyorsa, kusmayla birlikte ateş, öksürük ve diğer enfeksiyonel bulgular da varsa acilen doktorunuzu arayın.

Kusmasını önlemek için…

Bazı önlemlerle bebeğinizin kusmasını engelleyebilirsiniz ya da en aza indirebilirsiniz. Bunun için yapabilecekleriniz ise şöyle:

– Bebeğinizi beslerken ya da besledikten sonra hemen yatırmayın, mümkün olduğu kadar dik oturtun.

– Bebeğinizi tıka basa doyurmayın.

– Bebeğinizi besledikten sonra hoplatıp, zıplatmayın.

– Bebeğiniz ağlarken onu doyurmaya çalışmayın. Bu daha çok hava yutmasına neden olur.

– Bebeğinizin gazını, besleme sırasında hatta öncesinde de çıkarabilirsiniz. Bunun için öğün sonrasını beklemenize gerek yok

Bebek Kusması

Ana Sayfa