Bebeklerde Uyku Düzeni

Bebeklerde Uyku

Yeni doğan bir bebeğin anne sütünden sonra en çok ihtiyaç duyduğu şey uykudur. Büyüklerimiz ninnilerde  uyusun da büyüsün derler. Uyudukça da büyür bebekler.

Günde ortalama 16 ila 18 saat uyuyan yeni doğan bebeğin uykusu büyüdükçe azalacaktır ama yine de en önemli yaşamsal ihtiyacı olmaya devam edecektir. Çocuk gelişimi açısından uyku her yaşta önemlidir.  Özellikle ilk 1-2 haftadan sonra başlayan gaz sancıları bebeğin uykuya geçişte zorlanmasına neden olur. Uykuya geçişte zorlanmasının bir diğer sebebi bebeğin gece ile gündüzü ayırt edememesidir. Anne karnında iken annenin hareketleri ile ‘beşikte gibi’ sallanarak gündüzleri uyuyan bebek, gece olup anne yattığında uykusundan uyanmaktadır. Yani hamilelik sürecinde gündüz uyur, gece uyanır. Oysaki dünyaya geldiğinde bunun tam tersi bir durumla karşılaşır. Anne ve babası ondan gece uyumasını, gündüz ise biraz daha uyanık kalmasını bekler.  Bebeğin uykusunun annenin sütünü ve anne-babanın psikolojisini etkilediği düşünüldüğünde uyku daha da önemli ve hassas bir konu olur. Aşağıdaki 10 öneri bebeğin uykuya geçişinde anne-babalara yardımcı olabilir:

1. Evin ısısı uygun olduğu sürece bebeğe sık sık banyo yaptırmak onu rahatlatır. Özellikle uykudan önce yapılan ılık bir banyo bebeğin uykuya geçişini kolaylaştırır.
2. Banyodan sonra bebeğinize yapacağınız masaj sakinleşmesine yardımcı olacaktır. Masaj yaparken zeytinyağı, badem yağı gibi yağları kullanabilirsiniz.
3. Bebeğin uyuduğu oda ne çok sıcak ne de soğuk olmalıdır. 20-22 derece sıcaklık bebekler için uygundur. Oda ısısı da ölçebilen bir ateş ölçerle sıcaklığı ayarlayabilirsiniz.
4. Bebeğin uyuduğu odayı her gün en az 15 dakika havalandırmalısınız. Hava sıcaklığının iyi olduğu günlerde bu süreyi uzatabilirsiniz.
5. Bebeğinizin karnının tok ve gazının çıkmış olduğundan emin olunuz.
6. Uyutmadan önce bebeğinize su veriniz. Ek gıdaya başlamış bebeklere su verilebilir. Eğer bebeğiniz 6 aydan küçükse ve anne sütü dışında mama da yiyorsa susayacaktır.
7. Bebeği gece iyi uyusun diye gündüz uyutmamak yanlıştır. Çünkü saatler ilerledikçe uykusu daha fazla gelen bebeğin uykusu kaçacak ve enerjisi artacaktır. Bu durum da uykuya geçişini zorlaştırır. Yani gündüz iyi uyuyan çocuk gece de uyuyacaktır.
8. Uyumadan önce bebeğinize papatya, ıhlamur, melisa gibi uykuya yardımcı bitki çaylarından içirebilirsiniz. Eğer bebeğiniz anne sütü almaya devam ediyorsa annenin de bu çaylardan içmesi anneyi dolayısıyla bebeği rahatlatacaktır.
9. Emziren annelerin çikolata, kahve gibi kafein içeren gıdalar tüketmesi bebeğin uykusunu olumsuz yönde etkileyebilir.
10. Uyumadan önce izlenen televizyon veya oynanan hareketli oyunlar da çocuk için uyarıcı niteliğinde olacaktır. Bu yüzden yatma saatine yakın ninni dinletmek, odanın ışığını azaltmak, masal okumak bebeklerin uykuya geçmesini kolaylaştırır.

Bebeklerde Uyku Düzeni

Ana Sayfa