Bebeklerde Uyku Eğitimi

Yeni doğan bebeğinizin geceyle gündüz arasındaki farkı algılaması biraz zaman alacaktır. Eğer bebeğinizin uyku ile sorunu varsa ve gece 2 nöbetleriniz bir türlü bitmiyorsa, sizi gündüz uyanık kalmak için tükettiğiniz kahvelerden kurtarabilecek önerilerimiz var.

Uzmanlar özellikle 4. aydan sonra bebeklerin doğal tercihlerinin uyuma yönünde olduğunu belirtmekteler. Ancak bu dürtülerine rağmen bebekler, nasıl kesintisiz olarak uyuyacaklarını tam olarak bilemezler. Aslında bu öğrenilebilen bir davranıştır.

Ayrıca biz ebeveynler bebeklerimize uyku eğitimi vermediğimizi aslında onlara uyku alışkanlığı kazandırdığımızı bilmeliyiz. Bu noktada bir çoğumuz genel bir kullanım hatası yapıyoruz. O yüzden başlığımızın “Bebeklerde Uyku Alışkanlığı” olması esasen daha doğru olacak. Biz genel olarak böyle aratıldığı için başlığımızı bilinçli olarak böyle yazdık. Bebeğinizin gece boyunca uyuması ve uyku alışkanlığı kazanması için önerilerimizi okuyun.

Bebeklerde Uyku Eğitimi için 5 Öneri

1- Emzikle uyutmaktan vazgeçin
Ağzındaki emzik düştüğünde bebeğiniz onu aramak için uyanacaktır. Ve bu durum gece boyunca çok sık tekrarlanabilir. Çoğunlukla 8. aydan itibaren bebeklerin, düşen emziği tekrar almak için motor becerileri gelişir. Uzmanlara göre 1 yaşına kadar emzik kullanılmasının en iyi tarafı, ani bebek ölümü riskini azaltmasıdır. Ancak 1 yaştan sonra emzik ile uyumak, uykusuz geçecek gecelerin habercisi olacaktır. Bu sebeple emzikle uyumasına bir son vermeniz gerekecektir. Bunun için dayanıklı bir sabra ihtiyacınız olabilir. Zira buna alışması için bir kaç gün sürecek ve yüzü morarana kadar devam edecek ağlama nöbetlerine hazırlıklı olmanız gerekmekte. Ancak uzmanların da önerdiği doğru yaklaşım bu. Bebeğinizin ağlaması ona zarar vermez. Bir kaç gün ağlattığınız ve zarar verdiğinizi düşündüğünüz bebeğinize aslında kesintisiz uyku alışkanlığı kazandırarak çok büyük bir iyilik yapıyorsunuz. Ona bu fırsatı vermekten kaçınmayın.

2- Beyaz Gürültü Nedir Öğrenmenin Vakti Geldi
Bebeğiniz ufacık bir tıkırtı da bile uyanıyor olabilir. Onu bu tip gürültülere alıştıracak beyaz gürültüyü denemelisiniz. Beyaz Gürültü için yapılmış bir çok akıllı telefon uygulaması mevcut. Eğer telefon uygulaması kullanmam derseniz küçük bir fanın çıkardığı ses bile yeterli olacaktır. Bu sayede arka planda ev içerisinde çıkan sesleri maskelemiş olursunuz. Bunu bebeğinizin gece uyuma rutini haline getirirseniz daha hızlı sonuç alabilirsiniz. Çeşitli beyaz gürültü sesleri içeren cdleri de bunun için kullanabilirsiniz.

3- Çok Uzun Süre Bebeğinizi Sakinleştirmeye Çalışmayın
Eğer bebeğiniz büyüme evresinin getirdiği gelişimlerden geçiyorsa, örneğin emeklemeye yeni başladıysa, bu hareket onun için çok heyecan verici olabilir. Bu yüzden uyumak yerine yatakta emeklediğini görebilirsiniz. Bu konuda tutarlı davranıp yatma saatinde oyun oynanmadığı mesajını ona iletmelisiniz. Bunu yaparken uzun süreli ağlamalar yaşanabilir. Ancak onu bu uzun süreler boyunca sakinleştirmeye çalışmamalısınız. Onun yerine bir kaç dakika sakinleştirdikten sonra odadan ayrılmanız gerekir. İşler düzelene kadar yanında durmanızın bir faydası yoktur. Aksine zararı olabilir. Bebeğiniz, bazı durumlarda sizden ayrılması gerektiğini öğrenmelidir. Bu ayrılıkların geçici olduğunu, uyandığında yine yanında olacağınızı bilmesi onu rahatlatacaktır.

4- Gece Emzirmelerine Son Verin
Bebeğiniz gece uyandığından sadece emzirildiğinde tekrar uyuyorsa buna hemen son vermelisiniz. Bebeğiniz emzirme esnasında uyuyakalmamalıdır. Beslenme ve uyuma farklı davranışlardır. İkisini birleştirirseniz bebeğiniz aralarındaki farkı algılayamaz. Bebeğinizi uyduktan sonra yatağa bırakmak yerine, uykulu bir halde ancak henüz uyanıkken yatağa yatırmalısınız. Eğer emzirmeye alıştırdıysanız bir kaç gün alışma evresi yaşanacak ve ağlama nöbetleri yaşanacaktır. Ama mutlaka bu alışkanlığı kazanacaktır. Bunu yaparken emzirme sürelerini azaltarak onun alışmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin gecede 2 şişe emen bir bebeğin beslenmesini her 4 günde bir yarısı miktarına indirebilirsiniz. Burada sabrınız hem bebeğiniz hem de sizin sağlınız için çok önemli. 6 aydan büyük bebeklerin %90’ı beslenmeye ihtiyaç duymadan tüm gece uyuyabilirler. Gece menüsünde süt olmadığını anlayan bebeğiniz tüm gece kesintisiz uyuyacaktır.

5- Her Ağladığında Yanına Gitmeyin
Bebeğiniz gece uyanıp ağladığında sürekli koşarak yanına gitmeniz, ona sizsiz uyuyamayacağı mesajını verecek ve her seferinde sizin gelmenizi bekleyecektir. Onu her daim sakinleştirmeye çalışmak yerine, kendi kendini sakinleştirmesine fırsat verin. Sizin fırsat vermediğiniz hiçbir şeyi bebeğiniz kendi başına öğrenemez. Her konuda bebeğinize fırsatlar yaratmayı bir alışkanlık haline getirmelisiniz.

Son olarak yaş gruplarına göre bebeklerin kesintisiz uyuyabileceği ortalama süreleri aşağıda görebilirsiniz;

1 Haftalık: 8 saat uyuyabilir. Günde 16-18 saat uyumalıdır.
6 Haftalık: 8,5 saat, Gece uykuları düzene girmeye başlar.
3 Aylık: 9 saat, Bu dönem uyku eğitimine başlamak için en iyi dönemdir.
6 Aylık: 10 saat, Eğer ihtiyaç duyduğunu düşünüyorsanız uyku eğitimine başlayabilirsiniz.
9 Aylık: 11 saat, Uyku düzene girmediyse eğitimden vazgeçmeyin.
12 Aylık: 12 saat, Henüz düzen sağlanamadıysa, bebek doktorunuza da danışabilirsiniz.

Bebeklerde Uyku Eğitimi

Ana Sayfa