Çocuklarda Beslenme Problemleri 3 Öğün Savaşları

Çocuklarda Beslenme Problemleri

3 Öğün Savaşları

Çocuklarda Beslenme Problemleri bebekliklerinden itibaren aileler çocuklarıyla pek çok konuda çatışmaya girer. Bu çatışmalardan en sık yaşananlardan biri de yemek konusundadır. Yemek, çocuklar için gelişimsel öneme ve önceliğe sahip bir basamaktır. Yeme  alışkanlığı; çocuğun duygu  durumu, bağımsızlığı,  bireyselleşmesi, gelişimsel düzeyi  ve ebeveynleri ile uzun dönemli  ilişkisi ile yakından ilgilidir.

bebeklerde yemek sorunuYemek problemleri, çocuk 1-2 yaşlarındayken kendini göstermeye başlar. Çocuk bağımsızlığını ilan etme yolunda ilk çabasını, yemek seçerek ya da yemeği reddederek gösterir. Anne telaşlanabilir, korkabilir, kızabilir ve hatta suçluluk duygusu duyabilir. Böylelikle savaş başlar. Bu gerilim, her öğünde hissedilmeye, hatta çoğunlukla gittikçe şiddetlenmeye başlar. Bir kısır döngüye giren bu durum, çocuğun gittikçe daha az yemek yemesine yol açar. Daha da önemlisi, bu karşı koyma ve çatışmalar, çocuğun diğer davranışlarına da yansır.

Özellikle bebeklikten gençliğe kadar, yemek konusunda çocuğunuza zaman verin. Kendi başına, kendi kendine yemesini teşvik edin bunu yapabilmesi için acele etmeyin. Ona bir süre verin. Yemeği karıştırmasına, yemekle oynamasına, zaman zaman da yemeği üstüne dökmesine izin verin. Bu tür durumlar onun öğrenme sürecini oluşturur. Çocuğu paniğe sokacak tepkiler gösterirseniz yemek yemek konusunda uzun sureli problemler yaşayabileceklerdir.

ocuklarda yemek problemi

Yemek masasında rahat hareket edebileceği bir ortam yaratın. Çocuğunuz ilk yemeğini yemeye başladığında sizin kadar düzgün yemeyi başaramayabilir. Bir an evvel sofrayı kaldırıp tabakları yıkamak istediğinizi ona hissettirmeyin. Böyle durumların sonunda yemekle bekleyen bir çocuğunuzun olması size daha fazla mutsuz edecek ve zora sokacaktır. Yemeğin bir an evvel yiyip bitecek bir olay değil keyifli bir süreç olarak düşünün ve çocuğunuza da bu düşünceyi yansıtın. Yemek sırasında yediği lokmaları saymayın. Onunla sohbet edin. Ona masallar, öyküler anlatın. Dikkatiniz yemeğin miktarında olmasın. Çocuk, annem benimle değil de neleri ne kadar yediğimle ilgileniyor diye düşünmesin. Böyle bir bakış açısı kızdırıp yemekle ilgili bir problem çıkarmasına sebep olabilir. Bu şekilde davranırsanız, çocuk sizin ilginizi kendi üzerine çekebilmek için sizinle inatlaşacak, yememeye çalışacak, sorunlar çıkacaktır. Bu sorunlar yemeği uzatma, etrafa dökme, ağzında lokmaları tutma biçiminde olabilmektedir. Hatta daha ileri durumlarda yemeği tükürme veya kusma şeklinde de olabilir.

ÜÇ ÖĞÜN SAVAŞLARI

bebek ve çocuklarda yemek yememeBebekte beslenme bir kimlik krizine dönüşmemelidir. Çünkü bilinmesi gereken en önemli nokta, bebekler dünyanın her yerinde 23 yaş arası bir inatçılık dönemi yaşarlar.Bu inatçılık bazı durumlarda 6 yaşın sonuna kadar devam ettiği görülebilir. Bu dönemde yemek konusunda çocuğu zorlamak yemek ve her konuda reddedici bir tutum geliştirmesine ve iştahsızlık problemi yaşamasına sebep olabilir hem de çocuğun yemek saatlerine karşı isyan bayrağını çekmesine neden olabilir.

Yemek yedirirken annenin verdiği ısrarcı çaba önce kendisini kızdıracak, sonra bu kızgınlık yerini çaresizliğe bırakacaktır. Bu çaresizlik devam ettikçe de annenin sinirleri bozulacaktır. Çocuğunuzun hayatını ve kendi hayatınızı üç öğün savaşlarına dönüştürmeyin. Beslenme hem kendinize hem de çocuğunuza eziyet etme şekline gelmemelidir. Beslenmede önemli problemler.

  • Bebek yemek yemeyi reddediyorsa,
  • Bebek sizin istediğinizden çok az yiyorsa,
  • Yaşına uygun olmasına rağmen çeşitli yiyecekleri yemiyorsa,
  • Yiyeceklerin içinden bazı malzemeleri reddediyorsa,(soğan, domates, kıyma gibi …)
  • Ağzında bekletiyorsa,
  • Bir yaşında olmasına rağmen hala kendi yemiyorsa
  • Özellikle süt, peynir, yoğurt veya et gibi büyümesinde önemli olan maddeleri yemeyi reddediyorsa,
  • Kilosu yaşının çok altında veya üstünde seyrediyorsa,

Yukarıda saydığımız durumlarda psikolojik destek hızla devreye girmelidir. Bu olayın kalıcı hale gelmeden halledilmesi her zaman tercih edilenidir.

Ana Sayfa