Hapşırma Nedenleri

Hapşırma, istemsiz olarak meydana gelen birden bire burnundan ve ağzından ani hava çıkması olarak adlandırılabilir. Hapşırmanın temel nedenlerinden birincisi, burnumuza giren herhangi bir yabancı cismin dışarı atılmasıdır. Burnun temel görevlerinden bir tanesi içeri giren yabancı maddelerin dışarı atılmasıdır. En sık nedenlerinden bir tanesi de alerjiktir. Alerjik, burun iltihabı olan bir kişi de alerji yapan bir madde ile karşılaştığında vücut ona tepki olarak hapşırtır. Bu duruma neden olan alerjik maddelerin dışarı çıkması sağlanır. Bu şekilde meydana gelen savunma mekanizması sayesinde, istenmeyen maddeler dışarı atılmış olur.

Hapşırma diğer reflekslerimiz gibi son derece gerekli ve insan sağlığı için önemli bir reflekstir. Havada asılı kalan partiküller, yabancı cisimler, burna girdiğinde refleks olarak dışarı atmak için vücudun oluşturduğu bir reaksiyondur. Hastalıklar dönemine burun hassaslaştığından dolayı ya da kimyasal maddelerin olduğu, kokuların olduğu, yoğun kirliliğin olduğu bölgelerde hapşırma refleksi normal olup vücut sağlığı açısından oldukça gereklidir. Hapşırık sırasında çok hızlı bir şekilde hava dışarıya doğru atılmaktadır.

Hapşırık sırasında hava yaklaşık 150 kilometre hız ile dışarıya doğru püskürtülmektedir. Bu hızlı püskürtülme sırasında 40 bin partikül dışarıya atılır. Hapşırma sırasında kesinlikle kendinizi tutmayınız. Olabildiğince rahat bir şekilde bu işlemi gerçekleştirin ki unutmayınız gerçekten o sırada beyin içi basıncı artıyor, tansiyon yükseliyor, kalpte ritim bozukluğu oluşabiliyor. O yüzden hapşırırken rahat rahat hapşırın!!

Hapşırma

Sağlık Ana Sayfa