İngilizce Öğrenme Yöntemi

İngilizce Nasıl Öğrenirim?
İngilizce Öğrenme Teknikleri

Bu yazıyı okumaya başladıysanız muhtemelen ya İngilizce öğrenmek istiyorsunuz ya da bir kursa kayıt oldunuz İngilizcenizi geliştirmek istiyorsunuz. Amacınız her ne olursa olsun İngilizce öğrenmenin en etkin yolu konuşarak öğrenmedir. İmkanınız varsa ana dil, ana yurdunda öğrenilir mantığı ile yurt dışına gidiniz; imkanınız yada zamanınız yoksa o zaman bulunduğunuz yerde, sosyal medyada yabancılarla sohbet ediniz. Nasıl Türkçeyi her gün bıkmadan usanmadan konuşuyorsunuz ve bu durum sizin Türkçeyi daha iyi öğrenmenizi sağlıyor. Aynı şekilde unutmayın ki İngilizce de öznesi, yüklemi, nesnesi olan bir dildir ve her gün tekrar etmeniz gerekir. Tabi bu tekrarlar da özellikle kelime tekrarları olsun eğer bir sınava girip çok yüksek puanlar elde etmeyi düşünmüyorsanız öncelikle kelimelere ağırlık verin. Bugün bir Amerikalıya yada İngiliz’e detaylı gramer sorsanız bilmez. Nasıl bir Türk, Türkçenin tüm dilbigisi kurallarını bilmediği gibi. O zaman biz gramer öğrenmeyecek miyiz? Hayır tabii ki öğreneceksiniz, gramer bu işin temeli ve olmazsa olmazı ama öncelikle detayına kadar gramer değil kelime haznesini geliştirmek olmalı bu kelime haznesi de var olan tüm İngilizce kelimeleri bilmek üzerine olmasın çünkü bizim konuştuğumuz günlük Türkçe kelimeler belli sayısı 1000 2000’i geçmez. Peki gelelim İngilizce öğrenmede izlenecek yollara;

  • Okuyun hem de çok okuyun, ne kadar karşılaşırsan o kadar çabuk öğrenirsin.
  • Sözlük kullanın ve de mümkünse İngilizce-İngilizce sözlükler olsun.
  • Dinleyin hiçbir şey anlamasan bile dinleyin, haftalar sonra anlarsın :))
  • Yazın bol bol sosyal medyada, forumlarda yorumlar yazın sorular sorun.
  • Konuşun çekinmeden üşenmeden İngilizce konuşun, turist yoksa aile bireylerine konuşun gitsin…
İngilizce Öğrenme
İngilizce Öğrenme Yöntemleri

Özelikle konuşma kısmı çok önemli, burada çekinme söz konusu olmamalı. Örneğin yurt dışından bir turist yada yabancı misafir gelir, ne yapmaya çalışır Türkçe konuşmaya çalışır ki ne kadar farklı gelir bize ve hatta hatalı konuşur. Peki biz ne yaparız hem sempatik gelir bize hoşumuza gider hemde onu destekleriz. İşte aynı şekilde siz de konuşun çekinmeyin, asla karşıdaki ne düşünür diye düşünmeyin aynı bizim gibi o da destekler konuşmanızı hatta anlayın diye hızlı konuşmayı bırakır tane tane konuşur yavaşça.

Bu yöntemlerin yanında da hızlı bir başlangıç için tavsiyelerim olacak. Bunların başında öncelikle telefonunuz, bilgisayarınız gibi araç-gereçleri İngilizceye çevirin ya da İngilizce malzemelerin üzerine Türkçelerini yazın. Günde ortalama 10-15 kelimeyi geçmeyecek şekilde, ezberleyebileceğiniz kadar kelime hedefi koyun. Aşırıya kaçmayın bu öğrenmenizi engeller. Mümkünse boş zamanlarınızda telaffuz çalışın, kelimenin okunuşu önemlidir, Türkçe’de okunduğu gibi yazılmıyor. Örneğin toplu taşımada, arabada, metroda İngilizce müzikler dinleyin. Sizlere önerebileceğim Phil Collins, Sting gibi müzisyenler olabilir. Yine İngilizce karaoke yapabilirsiniz böylece hem kalıpları görürsünüz hemde telaffuzunuz gelişir. Her hafta bir konu üzerine yazı yazabilirsiniz. Özellikle yatmadan önce tekrarlayın beyin en son öğrendiğini uykuda tekrarlar diyen bilimsel makaleler var.

Kısaca özetlemek gerekirse İngilizce öğrenmede okumak, konuşmak ve yazmak önemlidir. Ancak unutmayın ki her bireyin öğrenme stili farklıdır, siz de kendi bireysel öğrenme tekniğinizi bulun ve ona göre çalışma yapın. Olumsuz konuşmalara kulak tıkayın, onların yapamadığını siz yapın, kendinize güvenin. İmkanınız ya da vaktiniz olursa Yurt dışına gidin. Ana dil ana yurdunda öğrenilir bunu unutmayın.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...