Kulakta Basınç

Kulakta Basınç Nedir?

Kulakta basınçlar özellikle alçalma sırasında dış basıncın artması ile ortaya çıkar. Yüksek yerlerden araba ile inerken de aynı şekilde basınç artar. Dalışlarda da basınç artar. Buradaki en büyük neden orta kulaktaki basınç dış basıncı dengeleyemeyince kulak zarı içeriye doğru çöker. Orta kulak bir basınç eşitlemesi yapamaz ise kulakta basınç ortaya çıkar. Bunlarında dışında dış kulak yolunda kulak zarına sesin iletimini engelleyen kulak kiri yada kulağın havalanmasını engelleyen östaki tüpünün tıkanıkların da yada grip olduğunda, sinüzit olduğunda da tıkanıklık ortaya çıkar ve bu durumlar kulağın basıncını arttırır.

Kulakta Basınç Tedavisi

Hastalar özellikle uçak yolculukları öncesi bu soruyu sorarlar. Uçak yolculuğunda kulakta meydana gelecek olan basıncı engellemek için ne yapmalıyız. Uçak yolculukları sırasında eğer yolcu grip değilse ve basınca maruz kalıyorsa östaki tüpünün iyi çalışmadığını gösterir ve bu duruma dikkat edilmesi gerekir. Ancak normalde kulağında basınç hassasiyeti olan kişilerin üst solunum yolu enfeksiyonu geçirdiği dönemlerde uçak yolculuğu yapmamaları önerilir. Eğer üst solunum yolu enfeksiyonu olan bir kişinin uçağa binme mecburiyeti var ise uçağa binmeden önce yapması gerekenler vardır. Bunların başında burnunu tuzlu su ile güzelce yıkanmasıdır. Grip ilacını içmekte fayda sağlar. Yine aynı şekilde burun açmak için burun açıcı spreyler kullanabilirler.

Kulakta oluşan basıncı dengelemek için basıncın kulaktaki etkisini azaltmak için uçak inişe geçtiğinde yarım litre suyu küçük yudumlar halinde az az içmeye başlayın. Sakız çiğnemek östaki tüpünü çok fazla açmaz, özellikle yutkunma işi östaki tüpünü açar. Bunların yanında Valsalva manevrası da etkilidir, ancak Valsalva manevrası sürekli yapıldığında kulak zarında travmaya neden olabilir. Yurt dışında kulak basınçları için satılan aparatlarda bulunmaktadır. Evde sakız çiğnenebilir. Ilık içecekler tüketilebilir. Her İki kulağımıza telefon tuttuğumuzda işitmenizde bariz bir fark varsa bir KBB uzmanına başvurun.

SAĞLIK Ana Sayfa