Mide Kanserinin Belirtileri?

MİDE KANSERİ

Dünyada en çok görünen kanserlerden biri olan olan mide kanseri ülkemizde de en sık görülen kanser türlerinden biridir. Mide kanserinin oluşum sürecinde en çok dikkat edeceğimiz şey beslenmemizdir. Alkol ve sigara kullananlarda özellikle sık görülmektedir. Yediğimiz turşular, tuzlanmış et ve balık gibi besinlerin tüketilmesi kanser riskini arttırır. A kan grubuna sahip olanlar, midesinde h. pilori isimli bakteri olanlarda ve 50-70 yaş arası olan kişilerde daha sık görülmektedir.

Mide kanserindeki en büyük belirtilerin başında midenin ağrımasıdır. Kilo kaybı, yutma güçlüğü, kusma, iştahsızlık ve bulantı diğer belirtilerdir. Ancak bu belirtiler direk mide kanserinin göstergesi değildir. Bu belirtiler diğer mide rahatsızlığı yaşayan kişilerde de görülebilir. Mide hastalıklarının tedavisinde kullanılan tanı aracı endoskopidir.

MİDE KANSERİ TEŞHİSİ

Mide kanseri teşhisinde iki yöntem uygulanmaktadır. Bunlar, Endoskopi ve Gastropaneldir. Eğer hasta mide ile ilgili yukarıdaki belirtileri yaşıyor ise doktora gittiğinde önüne 2 yol gelecektir. Öncelikle en yaygın olanı Endoskopidir. Endoskopi istemeyene hastalar ise daha yeni bir teknik olan Gastropanel yöntemini kullanabilirler.

Endoskopi Nedir? Kimlere Yapılır?

Endoskopi, mide rahatsızlıklarını ortaya çıkarmak için kullanılan bir tanı aracıdır. Endoskopiyi en basit haliyle anlatmak gerekirse, esnek bir borunun, ağız yoluyla doktor tarafından hastanın önce ağzından ardından yemek borusu içinden mideye bir kamera sokulmasıdır. Bazı hastalara lokal anestezi, bazı hastalarda da duruma göre genel anestezi yapılmaktadır. Burada anestezinin uygulanmasının amacı hastanın kusmalarını, mide bulantılarını önlemektir. Endoskopi yapıldıktan sonra şüpheli bölgeden incelenmek üzere biyopsi, yani parça alınır. Endoskopi genel olarak güvenli bir yöntemdir. Ancak bazen nadiren yemek borusunda yırtılma, enfeksiyon oluşması ve ya tahrişe bağlı kanama olması, nadir de olsa görülür. Endoskopiden sonra, ateş, karın ağrısı, nefes daralması, göğüs ağrısı, koyu renkli dışkılama, yutma güçlüğü çeken hastaların doktora başvurması gerekir.

Gastropanel Nedir? Kimlere Yapılır?

Endoskopi olmak istemeyen hastalar ise daha konforlu bir alternatif yöntemi olan kan örneği alınarak yapılan Gastropaneldir. Gastropanel test, midedeki asit fazlalığını veya midedeki asit azlığını, gastrit varlığını, mide kanseri riskini, midede ülser varlığını ve emilim bozukluğu olup olmadığını gösterir. Gastropanel test endoskopiye alternatiftir. Ağızdan boru sokulmak yerine kan alınarak yapılır. Bazı hastalar Endoskopi, halk arasındaki tabiriyle hortum veya boru yutmak istemeyen hastaların gerçekten endoskopiye ihtiyacı olup olmadığını belirlemek için kullanılır. Gastropanel test için bir tüp kan verilmesi yeterlidir. Çıkan sonuçlar Gastropanel denilen yazılıma sokulur ve oradan çıkan sonuca göre hasta ihtiyacı varsa endoskopiye yönlendirilir.

Sağlık Ana Sayfa