Öğrenme ve Anlama

Öğrenmek bütün hayatımıza yayılan bir süreçtir. Bu yazımız ile eğitim hayatımızda nasıl planlı programlı ders çalışabiliriz, hangi ortamda öğrenme ve anlamamızı geliştirebiliriz onu okuyacağız. Unutmayın ki Öğrenmek akıntıya karşı yüzmek gibidir. İlerlemediğiniz taktirde gerilersiniz.
Öğrencilerin çalışmalarının sonucunda başarılı olabilmeleri için verimli ders çalışma yöntemlerini bilmeleri, öğrenme teknik ve alışkanlıklarını kazanmaları gerekir. Okul başarısızlıklarının bir bölümünde yanlış çalışma alışkanlıklarının payı büyüktür. Ders çalıştığınız zamanları daha zevkli ve verimli hale getirmek sizlerin elindedir. Böylece daha az yorularak ve daha az zaman harcayarak başarıya ulaşabilirsiniz. Çalışmanın verimli olması sizin masa başında geçirdiğiniz sürenin uzunluğu değil o çalışmanın sizin için ne kadar etkili olduğuna bağlıdır. Verimli çalışma da amaç zamanı, planlı ve programlı kullanmaktır. Bunun içinde okul arkadaşlık, spor, yemek, uyku v.b. gibi etkinliklerin dışında kalan zamanlar, ders çalışmak için ayrılır ve belli bir plan ve programa bağlanır. Verimli ders çalışma sadece ders çalışmak için zaman ayırarak diğer etkinlikleri göz ardı etmek değildir. Aksine belli bir plan ve program dahilinde çalışmanız, size hem ders çalışmanız hem de diğer etkinlikleriniz için zaman ayırdığından hayattan daha çok zevk almaya yardımcı olur.
Evde kendinize ders çalışmak için bir köşe mümkünse bir oda hazırlayın. Her gün aynı masa ve ortamı kullanın ki oraya oturduğunuz da aklınıza ders çalışmak gelsin. Ders çalışırken kesinlikle masa başında olmaya özen gösterin. Yatarak, uzanarak müzik dinleyerek verimli ders çalışılmaz. Ancak güzel hayallere dalınır :-)  Çalıştığınız masada ders çalışmanın dışında başka bir işle uğraşmayın. Masanız da ders araç gereçlerinden başka bir şey bulundurmayın. Odadaki gürültüyü en aza indirmeye çalışın. Sandalyeniz çok rahatsız ve ya rahat, odanız çok sıcak veya soğuk olmasın.
En etkili öğrenme okulda ders sırasında olmaktır. Okulda dersi iyi dinlemeniz evdeki çalışma yükünü hafifletecektir. Kendinize hedefler koyun ve o hedef kadar çalışın. En verimli çalışma 20-40 dakika ve normal dinlenme 10 dakikadır. Bir dersi çalıştıktan sonra ardından benzer bir derse çalışmayın. Çalıştığınız konuların özetini yazın ve bunları kendi cümlenizle yüksek sesle anlatın.
Sosyal derslerin çok sayıda tekrar yaparak ve anlatarak, matematik derslerinin bol problem çözülerek iyi öğrenileceğini unutmayın. Tekrarlamak öğrenmenin temel şartıdır.
Derse başlamadan önce hafif bir kahvaltı yapabilirsiniz. O gün için neyi, ne zaman ve nasıl yapacağını belirle. Derse başlamadan önce eğlenceli bir şeyler yapın ve ders çalışmaya her gün aynı saatte başlayın. Biraz çaba gösterirseniz zor gelen dersleri başarabilirsiniz. Sevmediğin bir dersi bitirdiğinde kendine bir ödül ver. Ders çalışmayı eğlenceli hale getir. Derse, okuldan eve geldikten yarım saat sonra başla.
Kısaca özetlemek gerekirse; Derse aç susuz ve hasta bir şekilde çalışırsanız genel uyarılmışlık düşer ve ders pek verimli geçmez. Derslerinize eksik araç ve gereçle girmeyin. Öğretmen ders anlatırken not tutun ve sık sık söz hakkı almayı çalışın anlamadıklarınızı da sorun. Derste öğrendiğiniz bilgileri evde sıkı bir tekrardan geçirip konuyla ilgili test çalışması yapın. Tamamıyla sessiz okumayı kendinize alıştırın. Gereksiz geri dönüşler ve tekrar okumayı önleyin. Lütfen sizin için önemli olan zamanı boşa harcamayın. Öğrendiğiniz konudaki başarınızı ölçün eksiklerinizi tespit edip kapatın.

 …İyi Çalışmalar…

Raşit Gökhan Sucu