Parmak Kırığı Nasıl Anlaşılır

Parmak kırıkları oldukça ağrılı kırıklardır. Vücudumuzun en hareketli organlarındandır. Parmaklarımızda meydana gelen çatlama yada kırılmada el fonksiyonları ciddi oranda etkilenir. Parmaklarda üzerini örten deri ince olduğu için anında o bölgede bir şişlik olur. Burada oluşan şişlik kırılan kemiğin iki ucunu sabitlemeye çalışan bir iç kanamadır. Meydana gelen şişlikte sizin hareketlerinizi kısıtlar. Bu nedenlerden dolayı parmak kırıkları çoğu zaman röntgensiz dahi fark edilir.

Ayak parmaklarındaki kırıklar ise el parmaklarındaki kırıklardan farklılık gösterir. Ayak parmaklarımızı çok fazla kullanmadığımız için ve yükü ayak kemiklerimizde taşıdığımız için ayak parmaklarında olan kırıklar gözden kaçabilir. El parmakları kullanılma alanı daha fazla olduğu için kalem tutarken, bardak tutarken, çatal bıçak kaşık tutarken zaten kırılma söz konusu olduğunda hissettirir.

Parmak Kırıkları Kaç Günde İyileşir?

Yaşanan parmak kırıklarında iyileşme, insanın yaşı ile paralellik gösterir. Çocuklarda yaşanan parmak kırıkları, ileri ki yaşlarda meydana gelebilecek parmak kırıklarından daha kısa sürede iyileşmektedir. Yaş ilerledikçe iyileşme süreleri de artar. Burada çocuktaki kırığı tespit edip müdahaleyi çabuk yaptığınız taktirde iyileşmesi 10 12 gün içinde gerçekleşir. Yetişkinlerde ise parmak kırıkları, 5-6 haftayı bulur. Daha ileri ki yaşlarda da iyileşme süreci de artar.

Parmak Kırıklarının Geç İyileşme Nedenleri

Parmaklardaki kırıkların başarılı bir şekilde yerine oturtulamaması, açık kırık olması, parmak kırıklarının kemik uçlarının birbirine az temas etmesi ya da ameliyat sonrası kırık kemiklerin arasında boşluk olması araya dokuların girmesi parmak kırıklarının iyileşme sürecini geciktiren en önemli etkenlerdir.

Parmak Kırığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

El ve Ayak parmaklarının kırılmasında tedavi sürecini ikiye ayırırız. Ayak parmaklarının kırılmasında tedavi süreci daha toleranslı olabilir. Çünkü vücut ağırlığını ayak parmaklarıyla değil ayak kemikleriyle yapar. Ancak el parmaklarında kırıklar da ise küçük bir eğrilik bile el fonksiyonlarını etkileyeceği için ciddi bir tedavi gerektirir. Burada kırılan parmak ucundaki kemiklerin iki ucu nizami bir şekilde karşılıklı birleştirilmesi gerekir. El parmağında yaşanan kırıklar doğru tedavi edilmediği taktirde kalıcı sakatlıklar oluşabilir.

Kırık Parmak Ağrır mı?

Sağlık Ana Sayfa