Reflü Nedir?

Mide içeriğinin yemek borusuna doğru geri gelmesidir. Aslında hepimiz de her gün olan bir olaydır. Biz insanlar her gün yemek yeriz. Yediğimiz gıda yemek borusundan aşağıya iner ve mideye girer. Yemek gıdaları asit ve az miktarda pankreas ile safra sıvıları ile karışır, böylece sindirim başlar. Özellikle yemekten sonra mide içindeki basıncın artması ile beraber küçük miktarda içerik yemek borusuna kaçabilir, ama yemek borusu işlevi sağlıklı ise bu içeriği mideye geri iter ve zarar görmez. Bu mide asidinin yemek borusundan geri kaçması çok sık tekrarlanırsa, reflü hastalığı oluşur. Reflü olaylarında en sık karşılaşılan durum, mide kapağının düzgün çalışmaması durumunda sıklıkla reflü tablosuyla karşı karşıya kalınır. Ayrıca yemek borusu hareketlerinde bozukluk olması reflüye neden olur.

Reflü Nedenleri?

Eğer kişinin göğüsünde yada göğüs kemiği arkasında yanma, ağza acı ekşi sıvı gelmesi, geğirme, şişkinlik, ağza gıda atıkları gelmesi ve yutma güçlükleri çekmesi söz konusu ise reflü belirtileri olabilir. Dünya nüfusunun üçte biri bu durumu yaşamaktadır. Bu duruma reflüye sebep verebilecek şeyler nelerdir? Aşırı yemek yemek, alkol tüketmek, midemizin uzun süre dolu olması, kahvaltıyı atlamak, baharatlı ve yağlı yiyeceklerin aşırı tüketilmesi, hamilelik, 60 yaşını geçmiş olmak ile obezite gibi nedenler reflünün temelinde yatar.

Reflü Hastalığı Teşhisi

Reflü hastalığının tanısını koymakta en önemli şey hastayı iyi dinlemektir. Öncelikle belirtelim ki şikayetler arasında ilk sırayı yanma alır. Teşhis belirlemede ilk sırayı endoskopi alır. Hasta hiç bir şey hissetmez, ağrı sancı görmez. Bir başka tanı yöntemi ise gastroskopidir. Gastroskopi işlemi, ince fiberoptik bir aletle yemek borusunun, midenin ve 12 parmak bağırsağının incelenmesidir. Gastroskopi operasyonlarındaki amaç, yemek borusundaki hasar ne durumdadır, mide kapağında yapısal bir bozukluk yani mide fıtığı dediğimiz şey var mıdır, varsa kaç santimdir. Bunlara ek olarak midede başka bir durum var mıdır, bunların hepsini Gastroskopi yöntemi ile bulabiliriz.

Hastanın şikayetlerinin reflüyü düşündürdüğü fakat endoskopi bulguların bu durumla örtüşmediği durumlarda pH metri yapılabilir. pH Metri dediğimiz küçük bir kapsülün yemek borusunun duvarına yapıştırılır veya burna takılan yöntemleri de vardır. pH Metri ile 24 saat yada 48 saat boyunca yukarı ne kadar asit kaçtığını kayıt altına alınmasıdır. Kapsülle ölçülmeye başladıktan sonra konforlu bir test olmasından dolayı daha sık uygulanmaya başlanmıştır. Bunların dışında bir diğer tanı yöntemi de Manometridir. Manometri, yemek borusunun işlevini ve yutkunma gücünü ölçen bir testtir. Bu yöntemle de yemek borusunda yapısal bir bozukluk var mıdır, mide kapağı dediğimizin mekanizmanın basıncı iyi midir yani yeterince kapanabiliyor mu gevşeyebiliyor mu bu konuda tanı konabilir.

Reflü Belirtileri

Reflü hastalığında yakınmalar genelde yanma şeklinde olur. Özellikle göğüs ve mide yanmaları söz konusudur. Ağza acı ve ya ekşi sıvı gelmesi reflü belirtilerindendir. En çok şikayet edilen belirtiler arasında mide ekşimeleridir. Hatta ağza gıda artıkarının geri gelmesi de çok sık yaşanır. Yukarıda saydığımız özellikle tipi reflü bulgularıdır. Bir de atipik reflü belirtileri vardır. Gıcık öksürüğü, ses kısıklığı, kronik larenjit, ağız kokusu, kronik sinüzit ve ya ses tellerinde nodül olabilir. Reflü hastalarında diş çürükleri de belirtiler arasındadır. Mide fıtığı ile birlikte olan reflüde çarpıntı ve kalpte baskı hissi ortaya çıkabilir. Özellikle dikkat edilecek hususlardan bir tanesi de Reflünün gece ortaya daha çok çıkmasıdır.

Reflü Tedavisi

Reflü Hastalığının Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Öncelikle reflünün uzmanlar tarafından uygulanan tedavilerine geçmeden önce bir takım önlemler alabiliriz. Yapmamız gerekenler arasında kahve, alkol, soslar ya da baharatlı yemekler gibi rahatsızlık verici besinlerden uzak durmamız gerekir. Bunlara ek olarak reflü belirtileri var ise ya da ağrı söz konusu ise bu şekilde yatağa gitmememiz gerekiyor. Kafamızı yatağa koyar koymaz asidin ağza çıkması gerçekleşir. Reflüye iyi gelen bitkiler; Zencefil, badem, karbonat, yulaf ezmesi, elma sirkesi, kavun, rezene, maydanoz, patates, muz, elma, tarçın gibi gıdalar mide asidine iyi gelir. Bunların tüketilmesi mide asidini azaltır ve rahatlatır.

Reflü hastalığının tedavisinde hastanın evresine ve kökenine göre çeşitli yöntemler kullanılabilir. Yeni başlamış ve kısa sürede etkili olmuş bir reflü hastalığında öncelikle ilaç tedavisi vardır. İlaç tipinde 3 tür yöntem kullanırız. Proton pompası inhibitörü türü ilaçlar alındığı süre boyunca midenin asit salgısını azaltır. Prokinetik ilaç grubu yemek borusu ve midenin hareketini hızlandırır ve boşaltımını kolaylaştırır. Bunlarında dışında da son olarak şurup formunda kullanılan ve içildiğinde de reflü için asit salgısı azaltıcı ve prokinetik ilaçların yanı sıra yemek borusundan yukarı kaçan asidin etkisinden koruyan şuruplar da kullanılır.

Endoskopik tedaviler, 3 santimetreden büyük mide fıtıklarında, ileri yemek borusu hasarlarında, gelişmiş hücresel değişimlerde ve 18 yaş altında önerilmez. Genç yaştaki reflü hastaları, ilaçtan fayda gören ancak bıraktığında şikayetleri devam eden, ilaç kullanmasına rağmen şikayetleri devam eden, mide fıtığına bağlı kronik reflü hastalığı olanlar reflü tedavisine uygun hastalardır. Son olarak da robotik cerrahi de bir diğer yöntemdir.

Reflü ameliyatından sonra hastanın genelde hastanede kalması bir gecedir. Ertesi sabah hafif bir kahvaltı yapıp evine gidebilir. Eve gittiğinde yürüme, konuşma, duş alma konularında bir kısıtlaması yoktur. Reflü ameliyatlarından sonra hasta, çok ağır kaldırmamaya ve ıkınmamaya dikkat etmesi gerekir. Reflü ameliyatından sonraki bir haftada en önemli şey yeme içme düzenine dikkat etmesidir. Reflü ameliyatından sonra sıvı olan herşey içilebilir, ancak katı gıdaların püre haline getirip tüketilmesi gerekir. Reflü ameliyatlarından sonra oluşan küçük ameliyat yaraları duş almaya engel olmaz. Bahsettiğimiz reflü ameliyatı yaraları çok küçük yapıdadır. Reflü ameliyatından sonra 1. haftada doktor kontrolü gerekir ve bu kontrol sırasında doktor sonraki süreç hakkında bilgi verir.

SAĞLIK Ana Sayfa