Safra Kesesi İltihabı

Safra Kesesi İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Safra Kesesi iltihabında taşlı ya da taşsız bir karın ağrısı olur. Meydana gelen karın ağrısı sırta ve sağ omuza yayılacak şekilde olabilir. Safra Kesesi iltihabında bir çok hastalıkta da belirti olan ateş çıkması söz konusudur. Safra Kesesi iltihabı sırasında hasta kendisi bile karnına hafifçe bastırdığında bu karın ağrısını hissedecektir. Bu belirtilerin yanında hastanın iştahsızlığı ve bulantıları da baş gösterebilir. Karnında gaz sancısı gibi bir sancı söz konusu olabilir.

Safra kesesinde meydana gelen iltihap ilerlediğinde hastanın ateşi yükselir, bulantılar yaşanır ve kusmalar görülür. Hasta tuvalete çıkamayacak duruma gelir ve hastaneye yatması gerekir. İlaçlarla bu geriletmeye çalışılsa da çoğunlukla ameliyat gerekir. Çünkü ameliyatsız çözümler kısa sürelidir. Tekrar meydana gelecek ağrılarda şiddet artacaktır.

Safra Kesesi İltihabı Tedavisi

Safra kesesi iltihabı ister akut olsun, ister kronik olsun isterse de hiç bir şey olmasın sadece taş olsun tek bir yöntemi vardır. O da kolesistektomi yani safra kesesinin çıkartılması. Halk arasında sadece taşlar alınıyor zannedilir ancak safra kesesi alınır. Önceden denenmiş taş alınması ancak kesenin tekrar taş yaptığı görülmüştür. Burada izlenen tedavi bir kaç tane delikle hastanın karnına girilir ve televizyon ekranı gibi bir monitöre bakılarak safra kesesi o delikten alınır. Safra kesesinde ameliyatsız bir tedavi söz konusu değildir.

Safra Kesesi İltihabı Teşhisi

Safra kesesinde meydana gelecek hastalıklar ya basit bir chek-up sırasında ortaya çıkar ya da bir karın ultrasonunda karnın içinde oluşmuş taş gözükür. Ultrason ile safra kesesinin daha önce iltihap geçirip geçirmediğini anlayabiliriz. Safra kesesinde meydana gelmiş bir taş eğer safra kanalına düşerse ortaya tıkanma sarılığı dediğimiz bir hastalık ortaya çıkar. Tıkanma sarılığında safra kesesi kanalına taşın düşmesi sonucu hastanın uzun süre yaşayabilmesi mümkün değildir. Bu yüzden mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Safra Kesesi

Sağlık Ana Sayfa