Coğrafya ve Tarihe Nasıl Çalışılmalı

Sevgili öğrenciler; Bu konu ile ilgili sözlerime başlamadan önce hangi ders olursa olsun hangi sınava giriyorsanız fark etmez bilmemiz gereken tavşan kaplumbağa hikayesi misali yarışı son saniyesine kadar ısrar edenler mutlu bitirir. Atalarımızın da dediği gibi Okumadan alim, yazmadan katip olunmaz. Bizde derslerimize çalışırken öğretmenlerimizi iyi dinlemeli, anlamadığımız yerleri sormalı ve not tutmayı ihmal etmemeliyiz. Daha sonra notlar gözden geçirilerek konularımızı tekrar etmeliyiz. Peki bu süreçte Tarih ve Coğrafya derslerimize nasıl çalışmalıyız?
Tarih ve Coğrafya dersleri; KPSS, YGS LYS ve TEOG sınavlarında yer alan bölümlerdir. Öncelikle bu derslere çalışırken elimizde bulunan kaynaklardan konular iyice kavranmalı ve özellikle tarih dersinde tarihin mantığı olan sıralama anlaşılmalıdır. Öncelikle hedefler belirleyin ve bu hedefler için yapacaklarınız oldukça önemlidir. Unutmayın ki her dersin bir çalışma sistemi vardır, bu sistemi kendi öğrenme tekniklerinizle birleştirip, kendi öğrenme tarzınızı yaratın. Tespitler yapın ve bundan sonraki adımlarda ne yapacağınızı planlayın.  
Tarih dersinde kavramlar çok önemlidir. Tarihi kavramlar sözlüğü ile bilmediğiniz kavramları öğrenin. Tarihi bilgiler ile kavramlar arasında bağlantılar kurun. Örneğin Fransız İhtilalinin sonuçları ile Avrupa’daki siyasal, sosyal ve ekonomik gelişmeler arasındaki etkileşimin bilinmesi gerekir. Tarih dersinde konuların ezberlenmesi yerine, olaylar arasında neden-sonuç ilişkisi kurarak yorumlama ve düşünme yeteneği geliştirilmelidir. Bunun dışında ezber gerektiren yerlerde hafıza tekniklerinden faydalanın.  Tarih kolay öğrenildiği gibi, kolayca da unutulabilmektedir. Bunun en iyi yollarından biri de yazarak ve yazdıklarınızı günlük hayatta görebileceğiniz yerlere asarak yapabilirsiniz. Tarih dersi sevildikçe daha iyi öğrenilecek bir derstir. Tarih dersine çalışırken konuları anlayarak okumalı, bir yandan da küçük küçük notlar alınmalıdır. Kısaca…… Özetle……. Bundan dolayı….. gibi benzer ifadelerle başlayan cümleler özelikle not edilmelidir. Konular aynı gün içinde tekrar edilmelidir. Soruları yorumlarken olayların geçtiği dönemin koşullarını düşünün. Soruları dikkatli okuyun ve soru köküne dikkat edin. Paragraflı tarih sorularında paragraftan istenilenlere dikkat edin.  
Coğrafya dersinde de konuyu bilmek önemlidir ama daha önemlisi bu konularla ilgili yorum yapabilmektir. Coğrafi olayları oluş biçimlerini, dağılış ve sonuç ilişkileri içerisinde öğrenilerek çalışmalıdır. Fiziki çevremizde gerçekleşen olaylara karşı bir merak içinde olmak coğrafya öğrenmeyi daha zevkli hale getirecektir. Görsel malzemenin önemi büyüktür. Özellikle haritalar kullanın ki coğrafyanın temel sorularından olan “nerede?” sorusuna cevap bulun. Bu dersi çalışırken birkaç kaynaktan çalışmayı önemsemeli ve şekilleri tekrar tekrar ele alıp hem yorum yapmalı hem de yorumlarımızı bir bilenle paylaşmalıyız. İklim bilgisi, ekonomik coğrafya, nüfus gibi konularla ilgili grafiklerde ise, verilen değişkenler dikkatle incelenip bir sentez yapılmalı ve doğru şık işaretlenmelidir. Grafik sorularında da soru kökleri iyi okunmalı bizden istenenin yorumu sağlıklı yapılmalıdır.  
Hangi ders olursa olsun konuya iyi çalışmalı bol bol soru çözmeli ve çıkmış soruları mutlaka elden geçirmeliyiz. Tüm konular disiplinli bir şekilde öğretmenlerin gözetiminde takip edilmelidir. Daha çok soru çıkıyor buraya yükleneyim, buradan az soru çıkıyor burayı bırakayım mantığı doğru değildir. Konular bir bütünlük içinde bilinmelidir. Denemelere girerken gerçek sınavlara giriyormuş gibi davranın. Başaracağınıza inanın ve sınavlardan korkmayın. Sorulara ön yargılı yaklaşmayın. Bazı sorular çok uzun ve karmaşık görünseler de aslında ufak bir bilginin doğru kullanılması ile çözülecektir. Soru köklerini dikkatli okuyun, soruyu belirli bir sürede çözemezseniz boş bırakın ve işaret koyarak soruya tekrar dönersiniz. Lütfen sizin için değerli olan zamanı boşa harcamayın.

   …Hepinize Başarılar…             

Raşit Gökhan Sucu