Vertigo Neden olur, Vertigo Nedir?

Vertigo yani baş dönmesi 2 türlü nedenden olur. Biri kulağımızla ilgili bir sorunken, bir diğeri ise beynimizle ilgili olan bir durumdur. Bizim yeryüzünde duruşumuzla ilgili algılama yapan bir yapı vardır. Kulağımız bizim hem işitmemizi sağlar hem de dengemizi sağlar. Bu iç kulağımızın içinde salyangoz gibi bir yapıdır. Tamamen denge ile alakalı bir yapıdır. Kısaca beynimize sinirler yardımı ile dengemizi sağlamaya çalışan bir yapıdır. Vertigo da işte bu iç kulağının çalışmasının aksaması ile yaşanır. Bu durum sonucunda da başımız döner. Beynin içinde meydana gelen bir olay olabilir. Damarsal olabilir, tümör olabilir, damar tıkanıklığı gibi etkenler de baş dönmesi yapar. Ancak bunlar nadir olan olaylardır. Asıl Vertigo neden olur, ilk söylediğimiz gibi iç kulağın çalışmaması ile olur. Bu tip baş dönmelerine nörolog ya da kulak burun boğazcılar bakar.

Vertigo Nedir?

Vertigo adı üstünde baş dönmesi demektir, ama sadece bir baş dönmesi gibi algılanmamalıdır. Birçok temelin birleşmesidir. En temeli yeryüzündeki algımızın bozulmasıdır. Yeryüzünde dengemizi sağlayan bir yapı vardır. Kulağımızın içinde yer alan bu yapının salyangoz gibi bir görüntüsü vardır. Onun içinde tüyler ve sıvı vardır. Başımızın her hareketiyle bunlarda hareket ediyor ve bizim yeryüzündeki konumumuzu algılıyor. Bu bizim rahat etmemizi sağlıyor. Yapı bozulunca baş dönmesi ortaya çıkıyor. Bu yapı bozulunca her şey dönmeye başlıyor, tekne gibi sallanmaya başlıyor. Bazen ayağa kalkamıyoruz ayakta duramıyoruz, bazen de başımızı bir yerden bir yere başımızı çeviremiyoruz. Genelde ani hareketlerle ortaya çıkıyor. İç kulağımız her pozisyonda sürekli bir sensör gibi algılayıp beynimize bilgi gönderiyor. Burada ani hareketler geçişi hemen yapamaz ve alt üst olur, bunlar vertigo belirtileridir.

Vertigo Belirtileri Nelerdir?

Vertigo adı üstünde baş dönmesi demektir. En belirgin olarak da başımız döner. En sık yaşanan vertigo ataklarında etrafın dönmesidir. Bazen yer ayağınızın altından kayıyor gibi olur. Bazen bir teknede sallanıyormuş hissi olur. Daha çok temelde yeryüzünde nasıl durduğumuzu algılamakta sorun vardır. Yataktan kalkamaz hatta ağır baş dönmelerinde yatakta sağdan sola dönemezsiniz.

Vertigo Belirtileri

  • Baş Dönmesi
  • Gözlerde titreme
  • Bulantı
  • Kulan çınlaması
  • Yer kayması
  • Tekne gibi sallanma