WORDPRESS İLE SİTE KURMAK

wordpress tema SİTE

WordPress ile nasıl site kurarım, bunun için neler yapmam gerekiyor, nereden başlamayalım gibi soruların cevaplarını bu yazımda detaylı bir şekilde vermeye çalışacağım. Blog kurmak, e-ticaret sitesi, haber sitesi, film sitesi, moda sitesi, hayranlarının takip edeceği site, forum sitesi, randevu sitesi kurmak mümkün.

WordPress ile Site kurmak? Mümkün!

Artık fikirlerinizi, hayat görüşlerinizi, bakış açınızı, tecrübelerinizi, bilgi birikiminizi kendi sitenizi ve ya blog’unuzu oluşturarak duyurabilirsiniz hem de bunu ticarete çevirip para kazanabilirsiniz. Hobi olarak da ticaret amaçlı da eğitim amaçlı da fikirlerinizi sunmak amaçlı da olabilir hiç fark etmez kuracağınız site hangi amaçla olursa olsun hiç bir kod bilgisi olmadan WordPress sayesinde rahatlıkla yapacaksınız. Bir uygulama kullanır gibi powerpoint kullanır gibi hiç bir kod bilgisi olmadan site açabilir içeriklerini koyabilir  şeklini ve renklerini ayarlayabilirsiniz.

WordPress İçin Gerekenler?

2 tür WordPress site mevcuttur. Bunlardan bir tanesi ücretsiz olan yani alanadınız.wordpress.com uzantılı olan, bir diğeri de yıllık 50 tlden başlayan fiyatlarla kendi hostinginizde barındıracağınız alanadı.com yada alanadı.net gibi uzantılı adresler.

Hosting ve Domain Nedir?

Host: Sitenizin dosyalarını barındıracağınız ve 7/24 açık kalan serverlar.

Domain: Sitenizin ismidir.

Hosting Paketi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

WordPressin sağlıklı bir şekilde çalışması için hosting paketiniz ya Linux sunucuda yada Windows tabanlı sunucuda olmalıdır. Ayrıca hosting paketinizde mutlaka PHP (web programa dili) ve MySQL (veritabanı) desteği bulunmalıdır. (Not: Hosting paketinizle sizin bilgisayarınız da kullandığınız işletim sisteminin bir ilgisi yok. Yani PC’de Windows kullansanız da Linux tabanlı bir hosting kullanabilirsiniz.) Hosting firmalarında dikkat edeceğiniz bir diğer husus da online destek hattıdır. Kimi zaman yapılan ya yanlış yapılandırma ya kodlama yada veritabanında meydana gelen hatalarla durumu düzeltmek için yardım ararız o sırada hemen yanınızda olacak size anında cevap veren bir hosting firması seçmelisiniz. Son olarak bir çok firma wordpress tabanlı çalışıyor seçeceğiniz firmayı ona göre belirlemenizde fayda var.

Alan Adını Nasıl Alabilirim?

Burada hosting firmaları alan adı da satar. Böylece seçeceğiniz firmada hosting paketi ile alan adını aynı anda alabilirsiniz. .com .net .org uzantılı alan adları herkes tarafından alınabilir ancak .tr uzantılı bazı alan adları içinse belge gerekir. İnternette arama yaparken dikkat edin bazı hosting firmaları hosting paketleriyle birlikte ücretsiz alan adı hediye edebilir. Burada alan adı seçerken dikkat edilmesi gereken alan adının daha önce başkası tarafından satın alınıp, alınmadığıdır.

WORDPRESS KURULUMU

Bu kısım da size iki tavsiyede bulunabilirim. Birincisi bana göre uzun olan WordPress’in son Türkçe sürümünü tr.wordpress.org adresinden indirin ve bu zip dosyasını bilgisayarınıza çıkarın. Açılan dosyaları FTP ile hosting alanınıza yüklemeniz gerekecektir. Bunun için FileZilla adlı ücretsiz FTP istemcisini kullanabilirsiniz. Burada FTP programına yazmanız gereken sunucu, kullanıcı adı ve paralo bilgileri size hosting sağlayıcınız tarafından verilmiş olmalıdır. Bir diğer yöntem ise hosting firmasının yönetim paneline girip oradan wordpress kısmına girip önünüze gelen adımları takip ederek kurabilirsiniz ki bence bu işe ilk kez başlayanlar için en kolay kurulum bu yöntemle ki burada kesinlikle hosting firmasından da ücretsiz destek almalısınız.

WordPressi kurduktan sonra yönetim paneline gidin.  Yönetim paneli adresiniz daima www.adresiniz.com/wp-admin olacaktır. Bu adrese girdikten sonra belirlediğiniz kullanıcı adı ve şifreyle oturum açın. Karşınıza ‘Başlangıç’ sayfası gelecektir. Burada ‘Yeni bir yazı’ başlıklı kısma girerek ilk yazı deneyiminize başlayabilirsiniz. Son olarak kullanacağınız tema kalıyor ki WordPress’in bu konuda yelpazesi çok geniş. 50 bin civarında teması mevcut. Bu konuda yardım almak için en çok tercih edilen popüler temalar yazımı okuyabilirsiniz.