Yeni Ehliyet Sınavı: E-Sınav

yolda trafik polisi hareketleri

Sürücü adayları, ehliyet alırken uygulanacak e-sınav hakkında bilmeniz gerekenler neler? E-sınav da önceki ehliyet sınavı gibi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulanacak. E-sınav sistemi ile ehliyet sınavları daha hızlı, daha güvenli ve daha ekonomik olarak gerçekleştirilmektedir. Kursiyerler, sınava gireceklere yere en az 30 dakika öncesinden gelmeleri gerekir. Sürücü adayları onaylı sınava giriş belgelerini mutlaka yanlarında bulundurmaları ve salon görevlilerine teslim etmeleri gerekmektedir. Kimlik belgesini yanında bulundurmayan kursiyerler kesinlikle sınava alınmayacaklardır. Nüfus cüzdanı, pasaport ve ya sürücü belgesi hariç başka hiç bir kimlik geçerli sayılmayacaktır. Kursiyerler sınav salonlarına sözlük, hesap makinesi, cetvel, çağrı cihazı, cep telefonu, telsiz, radyo, silah gibi eşyaları kesinlikle yanlarında getirmemeliler.

Sınav başladıktan sonra gelen kursiyerler, sınav salonundan çıkan başka bir kursiyer olmadığı sürece sınava alınırlar, ancak başka bir ek süre verilmez. Bu nedenle mutlaka oturum saatinde salonda olmaya dikkat ediniz. Ekran üzerindeki tüm işlemlerinizi dokunarak gerçekleştirmelisiniz. Ekran üzerindeki bilgilerin size ait olup olmadığını mutlaka kontrol ediniz. Size ait olmaması yada eksik olması durumunda sınav görevlilerine bilgi veriniz. Kimlik bilgilerinizde hata yoksa ve kullanım kılavuzunu okuduysanız, belirtilen bölümden onaylayınız.

Sınav bilgilerini kontrol edip Sınava Başla butonu ile sınava başlayınız. Karşınıza gelen ekranda size ait fotoğraf, kimlik bilgileri ve T.C. numarası yer almaktadır. Hemen altta da sınavda yanıtlayacağınız soru sayısı ve ilerleme durumu bulunmaktadır. Sınav süresi 45 dakika olup sağ üst tarafta sınav süresini görebilirsiniz. Sınavda her sorunun 4 şıkkı ve 1 doğru cevabı bulunmaktadır. Burada dikkat etmeniz gereken husus, sorulara cevap verdikten sonra sistemin verdiğiniz cevabı kaydetmesi için önceki yada sonraki soru butonuna tıklamanız lazım. Sorulara verdiğiniz cevapların tamamını görebilmeniz için sağ üst tarafta bulunan Sınavım butonuna tıklayabilirsiniz. Bu ekranda sınavda verdiğiniz cevapların tamamını görebilirsiniz. Ayrıca sınavda kalan süreyi ve boş bıraktığınız soruları da görebilirsiniz. Yine bu ekranda boş bıraktığınız soruların üzerine tıklayarak ilgili soruya da gidebilir tekrar soruyu değerlendirebilirsiniz. Gerekli kontrolleri yaptıktan sonra sınavı bitirebilirsiniz. Bunun için ekranın sağ üst kısmında bulunan Sınavı Bitir butonunu kullanabilirsiniz. Karşınıza, sınavı bitirmek istediğinize emin misiniz şeklinde bir soru soran ekran gelecek ve eminseniz sınavı bitir seçeneğini işaretleyiniz. Burada dikkat edilmesi gereken husus sınavı bitir dediğin andan itibaren bir daha sorulara geri dönüş yapılamayacak olmasıdır. O yüzden sınavı bitir butonuna basmadan önce kesin emin olmalısınız. Artık sınav bitmiştir salondan ayrılabilirsiniz.

Sınavın geçersiz sayılacağı durumlara bakacak olursak;

  • E-sınav uygulamasının yapıldığı cihazlara zarar verilmesi,
  • Sınav komisyon görevlilerinin yada salon görevlilerinin, hazırladığı tutanaklarda ve sınav uygulamasında kaydedilen kamera görüntülerinde kursiyerin yerine başkasının sınava girildiğinin tespit edilmesi,
  • Her hangi bir kursiyerden yada dokümandan, kursiyerin kopya çektiğinin tespit edilmesi,
  • E-Sınav ekranındaki fotoğraf ve bilgilerle, nüfus cüzdanındaki veya sınava giriş belgesindeki bilgilerin uyuşmazlığı,

dur levhasıUnutmayınız; Sınav bitiminde Cevap kağıdı ve yoklama listesine imza atmadan salondan ayrılmayınız. Salon çıkışında KİOSK yazıcı vasıtası ile T.C. kimlik numarasını yazarak sınav sonucunu alınız. http://esinav.meb.gov.tr adresinden de sonuçları öğrenebilirsiniz. Sınav giriş belgenizi, görevlilere teslim ettiğinizden emin olunuz. Sınavdan yeterli puanı alamayan sürücü adayları, en erken 15 gün sonra tekrar e-sınava girebilirler. 1 ay içinde tekrar sınava başvuru yapmayanların ise bir sınav hakkı iptal olacaktır.

dikkat tabelasıÇıkmış Ehliyet sorularını – cevaplarını, ehliyet alma aşamasında bilmesi gerekenler ile online e-sınav denemeleri için TIKLAYIN…

Ehliyet Ana Sayfası

Bunlar da hoşunuza gidebilir...